Bayram ərəfəsində qızıl bazarında vəziyyət əsasən qlobal qiymət dəyişiklikləri və mövsümi tələbat amilləri ilə müəyyən olunur.
Bunu Azərbaycan Zərgərlər Assosiasiyası İdarə Heyətinin sədrinin müavini, iqtisadçı Rövşən Əmircanov deyib.
O bildirib ki, son dövrlərdə beynəlxalq bazarlarda qiymətli metalların, xüsusilə qızılın qiymətində ciddi artım müşahidə edilir ki, bu da yerli bazara birbaşa təsir göstərir.
"Hazırda dünya bazarında qızılın bir unsiyasının qiyməti 4400 ABŞ dolları ətrafında formalaşıb və bu amil daxili bazarda qızıl məmulatlarının satış qiymətlərinin artmasına səbəb olub. Ümumilikdə bazarda hərəkətlilik var, satıcılar bayram mövsümünə uyğun olaraq çeşidi artırır və tələbatı qarşılamağa çalışırlar",-deyə o bildirib.
R.Əmircanov vurğulayıb ki, hazırda qızıl məmulatlarının qiymətlərində artım açıq şəkildə müşahidə olunur. Bu artım əsasən beynəlxalq bazarlarda qızılın dəyərinin yüksəlməsi ilə bağlıdır.
"Yerli bazarda qiymətlər dünya bazarındakı tendensiyalara uyğun formalaşır və mövcud şəraitdə qiymətlərin qısa müddətdə aşağı düşəcəyi gözlənilmir. Qiymətli metal bazarındakı bu artım yalnız qızılla məhdudlaşmır - hazırda gümüşün bir unsiyasının qiyməti təxminən 70 ABŞ dolları civarındadır ki, bu da əvvəlki dövrlərlə müqayisədə yüksək göstəricidir. Hazırda alıcıların ümumi sayı sabitdir, lakin istehlakçı davranışında müəyyən dəyişikliklər müşahidə olunur".
İqtisadçı bildirib ki, qızılın qiymətinin yüksək olması alıcıların bir hissəsinin daha çox büdcələrinə uyğun, çəkisi az olan məmulatlara üstünlük verməsinə səbəb olur.
"Eyni zamanda, qiymət artımı fonunda bəzi alıcılar alternativ olaraq gümüş məmulatlarına yönəlirlər. Təcrübə göstərir ki, Yeni il və digər bayramlar ərəfəsində qızıl və digər qiymətli metallara tələbat adətən artır. Bu il də bayrama yaxın günlərdə bazarda canlanma və satışların artması gözlənilir",-deyə o əlavə edib.

Ситуация на рынке золота накануне праздников в основном определяется глобальными ценовыми изменениями и фактором сезонного спроса.
Об этом заявил заместитель председателя правления Азербайджанской ассоциации ювелиров, экономист Ровшан Амирджанов.
По его словам, в последнее время на международных рынках наблюдается существенный рост цен на драгоценные металлы, в особенности на золото, что напрямую отражается и на внутреннем рынке.
«В настоящее время цена одной унции золота на мировом рынке формируется примерно на уровне 4400 долларов США, и этот фактор уже привел к росту розничных цен на золотые изделия на внутреннем рынке. В целом на рынке наблюдается оживление: продавцы, учитывая праздничный сезон, расширяют ассортимент и стараются удовлетворить спрос», — отметил он.
Р. Амирджанов подчеркнул, что рост цен на золотые изделия в настоящее время отчетливо заметен. По его словам, данная тенденция прежде всего связана с подорожанием золота на международных рынках.
«Цены на внутреннем рынке формируются в соответствии с мировыми тенденциями, и в текущих условиях ожидать их снижения в краткосрочной перспективе не приходится. При этом рост на рынке драгоценных металлов не ограничивается только золотом — сейчас цена одной унции серебра составляет около 70 долларов США, что является высоким показателем по сравнению с предыдущими периодами. В целом число покупателей остается стабильным, однако в поведении потребителей наблюдаются определенные изменения», — отметил экономист.
Он добавил, что высокая стоимость золота заставляет часть покупателей отдавать предпочтение более доступным изделиям с меньшим весом.
«Одновременно на фоне роста цен некоторые покупатели в качестве альтернативы обращаются к серебряным изделиям. Практика показывает, что в преддверии Нового года и других праздников спрос на золото и другие драгоценные металлы, как правило, возрастает. В этом году также ожидается оживление рынка и рост продаж в дни, близкие к праздникам», — заключил он.