Azərbaycanda övladı yeni doğulan kişilərə ödənişli məzuniyyət verilə bilər
Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) tələblərindən irəli gələrək Əmək Məcəlləsinə bir sıra dəyişikliklər ediləcək.
Valyuta.az xəbər verir ki, sözügedən təkliflər Milli Məclisin Regional məsələlər komitəsinin bugünkü iclasında müzakirə olunub.
Belə ki, Azərbaycan BƏT-in ratifikasiya etdiyi bir neçə konvensiyanın tələblərinə uyğun olaraq, məcəlləyə "ailə vəzifələri olan işçi", "minimum əməkhaqqı" anlayışı daxil edilir.
Ailə vəzifələri olan işçi kateqoriyasına tibbi rəyə əsasən, qulluğa və ya köməyə ehtiyacı olan ailə üzvünə (ərinə/arvadına, valideynlərinə, övladlığa götürənlərə, uşaqlarına, o cümlədən övladlığa götürülən uşaqlara) və qəyyumluğunda (himayəsində) olan digər şəxslərə, habelə himayədar ailə (valideyn) olaraq ona verilmiş uşağa qulluq (köməklik) göstərilməsi ilə əlaqədar əmək fəaliyyətinə başlamaq, əmək funksiyasını yerinə yetirmək və ya işdə irəli çəkilmək imkanları məhdudlaşan işçilər daxil ediləcəklər.
Bundan başqa, BƏT-in 165 nömrəli Tövsiyəsinə uyğun olaraq, Əmək Məcəlləsinin 94-cü maddəsinin yenidən işlənməsi təklif edilir. Dəyişikliyə əsasən, işəgötürən vakant vəzifə (peşə) yarandıqda və əvvəllər natamam iş vaxtını yaradan zəruri amillər dəyişdikdə natamam iş vaxtında çalışan işçinin tam iş vaxtında çalışması üçün tədbir görməlidir.
"Analığın mühafizəsi" Konvensiyasının tələblərinə əsasən isə Əmək Məcəlləsinə yeni hissə əlavə edilir.
Layihəyə əsasən, hamiləliyə və doğuşa görə məzuniyyətin doğuşdan əvvəlki hissəsinin müddəti doğuş gözlənilən gündən uşağın doğulduğu günədək ötən günlər qədər ödənişli olaraq uzadılır və bu halda məzuniyyətin doğuşdan sonrakı hissəsi qısaldılmayacaq. Həmçinin uşağının doğulması ilə əlaqədar kişilərə tibb müəssisəsinin arayışı əsasında doğuşdan əvvəl və doğuşdan sonra olan dövrdə cəmi 14 təqvim günü müddətində ödənişli məzuniyyət veriləcək.

Азербайджан адаптирует трудовое законодательство под международные стандарты: что изменится?
В соответствии с требованиями Международной организации труда (МОТ) в Трудовой кодекс будут внесены ряд изменений.
Как сообщает Valyuta.az, соответствующие предложения были обсуждены на сегодняшнем заседании Комитета по региональным вопросам Милли Меджлиса.
В частности, в соответствии с требованиями нескольких конвенций, ратифицированных Азербайджаном в МОТ, в кодекс будут включены понятия "работник с семейными обязанностями" и "минимальная заработная плата".
Категория работников с семейными обязанностями будет включать тех работников, у которых на основании медицинского заключения ограничены возможности начать трудовую деятельность, выполнять трудовые функции или продвигаться по работе из-за необходимости ухода или помощи члену семьи (супругу, родителям, усыновителям, детям, включая усыновленных детей), а также иным лицам, находящимся под опекой (попечительством), а также ребенку, за которым установлен уход (опека) в качестве опекуна (родителя).
Кроме того, в соответствии с Рекомендацией МОТ №165 предлагается пересмотреть статью 94 Трудового кодекса. Согласно изменению, в случае возникновения у работодателя вакантной должности (профессии) и изменения существенных обстоятельств, ранее приводивших к неполному рабочему времени, работодатель обязан принять меры для перевода работника с неполным рабочим днем на полный рабочий день.
В соответствии с требованиями Конвенции "О защите материнства" в Трудовой кодекс вводится новая часть.
В соответствии с проектом, продолжительность оплачиваемого отпуска по беременности и родам до родов будет продлена на количество дней между предполагаемой датой рождения и фактическим днем родов, при этом продолжительность послеродовой части отпуска не будет сокращаться. Кроме того, отцам будет предоставляться оплачиваемый отпуск сроком 14 календарных дней в общей сложности до и после рождения ребенка на основании медицинской справки.