Uorren Baffetin 200 milyard dollarlıq investisiya “səhvi” necə böyük uğura çevrildi
Böyük investor Uorren Baffet hər zaman “başqalarının səhvlərindən öyrənmək, öz səhvlərini etməkdən daha yaxşıdır” prinsipini vurğulasa da, “Berkshire Hathaway” şirkətinin həmtəsisçisi, sədri və baş direktoru illər ərzində kifayət qədər maliyyə səhvləri ilə üzləşib.
Hazırda 94 yaşı olan Baffet səhvlərini qəbul edərkən daim təvazökar və realist davranıb — “Waumbec Mills” və “Dexter Shoe” şirkətlərinin alınması, “Google” və “Amazon”a investisiya etməməsi kimi — lakin o, 2010-cu ildə CNBC kanalından Bekki Kuika verdiyi müsahibədə “alınmış ən axmaq səhmi” barədə danışanda bu, “Omaxanın kahini”nin izləyicilərini təəccübləndirə bilərdi.
Həmin müsahibədə Baffet keçmişdə uğursuz tekstil şirkəti olan “Berkshire Hathaway”in səhmlərini almağa necə başladığını və nəhayət onun nəzarətini ələ keçirdiyini xatırladıb. O, bu şirkəti dünyanın ən böyük holdinqlərindən birinə çevirsə də, tanımadığı bir sahəyə “lövbər salmağı” böyük səhv adlandırıb.
200 milyard dollarlıq səhv?
Uorren Baffet artıq uğurlu bir investor karyerasının başlanğıcında idi ki, 1962-ci ildə “Berkshire Hathaway”in ucuz səhmlərini almağa başladı. Məqsədi həmin dövrdə tekstil fabriklərini bağlamağa hazırlaşan şirkətin səhmlərini ucuz alıb sonradan daha yüksək qiymətə satmaq idi.
1964-cü ildə o, şirkətin sahibi Sibir Stentona səhmlərini hər birini 11.50 dollara satmağı qəbul etdi. Lakin sonradan aldığı məktubda bu məbləğin 11 3/8 dollar (təxminən 11.375 dollar) olduğu göründü. Özünü aldatılmış hiss edən Baffet səhmləri satmaq əvəzinə daha çox səhmdar oldu, şirkəti ələ keçirdi və Stentonu işdən çıxardı.
Uzun illər tekstil sahəsindəki bu sərmayəni böyütməyə çalışdıqdan sonra Baffet etiraf etdi ki, bu qərar ona həmin dövrdə təxminən 200 milyard dollara başa gəlib.
“Əslində mən artıq böyük miqdarda vəsaiti dəhşətli bir biznesə yatırmışdım”, – deyə o, müsahibəsində bildirib. Əgər 1964-cü ildə səhmlərini satsaydı və illərlə “Berkshire”in gəlir gətirmədiyini izləmək əvəzinə həmin vəsaiti sığorta sektoruna yatırtsaydı, bu onun üçün daha uğurlu olardı. Çünki məhz sığorta sektoru 1967-ci ildən etibarən “Berkshire”in böyüməsində əsas rol oynayıb.

Как инвестиционная «ошибка» Уоррена Баффета стоимостью 200 млрд долларов превратилась в грандиозный успех.
Легендарный инвестор Уоррен Баффет, неоднократно подчёркивавший принцип «лучше учиться на чужих ошибках, чем совершать свои», тем не менее за годы своей карьеры допустил немало финансовых просчётов. Сооснователь, председатель совета директоров и генеральный директор Berkshire Hathaway никогда этого не скрывал.
Сегодня 94-летний Баффет, признавая собственные ошибки, всегда проявлял скромность и реализм — будь то покупка компаний Waumbec Mills и Dexter Shoe или отказ от инвестиций в Google и Amazon. Однако особое удивление у его поклонников вызвало интервью 2010 года телеканалу CNBC, в котором он рассказал журналистке Бекки Куик о «самой глупой покупке акций» в своей жизни.
В том интервью Баффет вспомнил, как в прошлом начал скупать акции тогда ещё убыточной текстильной компании Berkshire Hathaway и в итоге получил над ней контроль. Несмотря на то что впоследствии он превратил её в один из крупнейших холдингов мира, сам инвестор назвал «якорение» в незнакомой ему отрасли серьёзной ошибкой.
Ошибка на 200 миллиардов долларов?
Баффет уже находился в начале успешной инвестиционной карьеры, когда в 1962 году начал покупать недооценённые акции Berkshire Hathaway. Его целью было приобрести бумаги компании, которая готовилась закрыть свои текстильные фабрики, по низкой цене, а затем перепродать их дороже.
В 1964 году он договорился с владельцем компании Сибери Стэнтоном о продаже акций по цене 11,50 доллара за штуку. Однако в полученном позже письме сумма оказалась ниже — 11 3/8 доллара (примерно 11,375 доллара). Почувствовав себя обманутым, Баффет отказался от продажи, увеличил свою долю, взял компанию под контроль и уволил Стэнтона.
Спустя годы безуспешных попыток развивать текстильный бизнес Баффет признал, что это решение обошлось ему примерно в 200 млрд долларов потенциальной прибыли.
«По сути, я вложил огромные средства в ужасный бизнес», — отметил он в интервью. По его словам, если бы в 1964 году он продал акции и инвестировал полученные средства в страховой сектор, вместо того чтобы годами наблюдать за отсутствием прибыли Berkshire, результат был бы куда более успешным. Именно страховой бизнес с 1967 года сыграл ключевую роль в росте и становлении Berkshire Hathaway.