Azərbaycan Dövlət Neft Fondu (ARDNF) üçün qızıl qısamüddətli gəlir mənbəyi deyil, ölkənin strateji valyuta ehtiyatlarının qorunmasına xidmət edən aktivdir.
Bu barədə "Report"un sorğusuna cavab olaraq ARDNF-dən məlumat verilib.
Bildirilib ki, qızıl emitent və tərəf-müqabili risklərindən nisbətən azad olmaqla, real faiz dərəcələri, valyuta bazarları və geosiyasi qeyri-müəyyənliklər fonunda portfelin dayanıqlılığını artıran aktiv rolunu oynayır.
"Fondun 2026-cı il üzrə təsdiqlənmiş investisiya siyasətinə uyğun olaraq, qızıl altportfeli üzrə hədəf göstərici investisiya portfelinin məcmu dəyərinin 35 %-nə qədər müəyyən edilib. Bu hədəfdən maksimal yuxarı uzaqlaşma intervalı isə 4 % səviyyəsində təsbit olunub. Mövcud göstəricilər göstərir ki, hazırkı qızıl ehtiyatları Fondun müəyyənləşdirdiyi strateji çərçivə daxilindədir. Bu ilin III rübündə qızıl altportfeli ilkin planlamaya uyğun şəkildə formalaşdırılıb və bu mərhələdə nəzərdə tutulan hədəflərə çatdırılıb.
Bu səbəbdən, növbəti dövrlərdə qızıl altportfeli üzrə qərarlar qızıl qiymətlərinin qısamüddətli dəyişkənliyinə reaksiya vermək məqsədi daşımır, əksinə, təsdiqlənmiş strategiya, risk-gəlir balansı və portfelin ümumi strukturu nəzərə alınmaqla yenidən qiymətləndirilə bilər", - deyə məlumatda qeyd olunub.

Золото для Государственного нефтяного фонда Азербайджана (ARDNF) не является источником краткосрочного дохода, а служит активом для сохранения стратегических валютных резервов страны.
Об этом сообщили в ARDNF в ответ на запрос «Report».
Отмечается, что золото, относительно свободное от рисков эмитента и контрагента, играет роль актива, повышающего устойчивость портфеля на фоне реальных процентных ставок, валютных рынков и геополитической неопределённости.
«В соответствии с утверждённой инвестиционной политикой Фонда на 2026 год, целевой показатель по подсектору золота установлен до 35 % от совокупной стоимости инвестиционного портфеля. Максимально допустимое отклонение от этой цели зафиксировано на уровне 4 %. Текущие показатели свидетельствуют о том, что запасы золота находятся в пределах стратегических рамок, определённых Фондом. В третьем квартале текущего года подсектор золота сформирован согласно первоначальному плану и достиг установленных на этом этапе целей.
Поэтому в последующие периоды решения по подсектору золота не будут приниматься с целью реагирования на краткосрочные колебания цен на золото, напротив, они могут быть пересмотрены с учётом утверждённой стратегии, баланса рисков и доходности, а также общей структуры портфеля», — говорится в сообщении.