Amerika maliyyə konqlomeratı "Citigroup"un Rusiya "Citibank" aktivlərinin satışından vergi sonrası zərərləri 1,1 milyard dollardan çox olacaq.
Jurnalistlərin fikrincə, "Citigroup"un əsas zərərləri məzənnə düzəlişləri ilə bağlıdır, buna görə də bank rəhbərliyi elan edilmiş zərər məbləğinin hələ də dəyişə biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib.
12 noyabrda Rusiya prezidenti Vladimir Putin Renaissance "Capital"a "Citigroup Netherlands B.V."dən "Citibank" səhmlərinin 100%-ni almağa icazə verib. Qərar prezidentin 5 avqust 2022-ci il tarixli "Müəyyən xarici dövlətlərin və beynəlxalq təşkilatların qeyri-dost hərəkətləri ilə əlaqədar maliyyə və yanacaq-enerji sahələrində xüsusi iqtisadi tədbirlərin tətbiqi haqqında" fərmanına uyğun olaraq qəbul edilib.
Bundan əvvəl "Citibank" müştərilərinə 1 noyabr tarixindən etibarən əmanətlər üzrə faiz hesablanmasının, yeni əmanətlərin açılmasının və bütün əmanət və yığım hesablarının saxlanılmasının və xidmətinin dayandırılacağı barədə xəbərdarlıq etmişdi və onlardan qalan vəsaitlərini mümkün qədər tez başqa bir maliyyə qurumuna köçürmələri xahiş olunmuşdu.

Американский финансовый конгломерат «Citigroup» понесет убытки после налогов от продажи активов российской «Citibank» свыше 1,1 миллиарда долларов.
Об этом сообщает Valyuta.az со ссылкой на «Bloomberg».
По мнению журналистов, основные убытки «Citigroup» связаны с курсовыми корректировками, поэтому руководство банка предупредило, что объявленная сумма убытков может еще измениться.
12 ноября президент России Владимир Путин разрешил Renaissance «Capital» приобрести 100% акций «Citibank» у «Citigroup Netherlands B.V.». Решение принято в соответствии с указом президента от 5 августа 2022 года «О применении специальных экономических мер в финансовой и топливно-энергетической сферах в связи с недружественными действиями отдельных иностранных государств и международных организаций».
Ранее «Citibank» предупредил своих клиентов, что с 1 ноября будет прекращено начисление процентов по вкладам, открытие новых вкладов, а также обслуживание и хранение всех вкладных и накопительных счетов, и попросил как можно скорее перевести остатки средств в другое финансовое учреждение.