"Azərbaycan Hava Yolları" QSC (AZAL) 2024-cü ili 216,666 milyon manat xalis mənfəətlə başa vurub.
Ötən il AZAL-ın daşımalar üzrə və digər gəlirləri 1 milyard 954,533 milyon manat (əvvəlki ilə nisbətən 33,2 % çox), əməliyyat icarəsi üzrə gəlirləri 17,86 milyon manat (3 dəfə çox), hökumətdən aldığı subsidiyalar 22,4 milyon manat (5,5 % çox), yanacaq xərcləri 456,141 milyon manat (37,4 % çox), işçi heyəti üzrə xərcləri 250,112 milyon manat (45,7 % çox), amortizasiya xərcləri 206,076 milyon manat (31,2 % çox), hava gəmiləri və digər əsas vəsaitlərə texniki xidmət xərcləri 153,109 milyon manat (97,4 % çox), sair əməliyyat xərcləri 624,362 milyon manat (39 % çox), maliyyə aktivləri üzrə xalis dəyərsizləşmə zərərinin qaytarılması üzrə xərcləri 8,361 milyon manat (əvvəlki il gəlir olub), sair gəlirləri 24,24 milyon manat (4,4 dəfə çox), maliyyə-faiz gəlirləri 9,515 milyon manat (2,8 dəfə çox), maliyyə xərcləri 40,512 milyon manat (4 dəfə az), məzənnə fərqi üzrə xalis zərəri 3,045 milyon manat (3,7 dəfə az), mənfəət vergisi ödəmələri 70,164 milyon manat (2,4 dəfə çox) təşkil edib.
Bu il yanvarın 1-nə AZAL-ın aktivləri 2 milyard 930,726 milyon manat olub ki, bu da illik müqayisədə 12,1 % çoxdur. Hesabat dövründə aviaşirkətin öhdəlikləri 3,9 dəfə azalaraq 802,153 milyon manata düşüb, balans kapitalı isə 2 milyard 128,573 milyon manat (əvvəlki il kapital çatışmazlığı olub) olub.
Xatırladaq ki, AZAL 1992-ci ildə yaradılıb, ölkənin milli aviadaşıyıcısıdır. Onun nizamnamə kapitalı 823,975 milyon manatdır. Aviaşirkətin qərargahı Bakıda - Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda yerləşir.

ЗАО "Азербайджанские авиалинии" (AZAL) завершило 2024 год с чистой прибылью в размере 216,666 млн манатов, что на 85,8% больше по сравнению с 2023 годом.
Как сообщает Report, в прошлом году доходы AZAL от перевозок и прочие доходы составили 1 млрд 954,533 млн манатов (+ 33,2%), доходы от операционной аренды - 17,86 млн манатов (+ 3 раза), субсидии от правительства - 22,4 млн манатов (+ 5,5%).
Расходы AZAL на топливо в 2024 году составили 456,141 млн манатов (+37,4%), выплаты по налогу на прибыль - 70,164 млн манатов (в 2,4 раза больше), расходы на персонал – 250,112 млн манатов (+ 45,7%), расходы на техническое обслуживание воздушных судов и других основных средств – 153,109 млн манатов (+97,4%), финансовые расходы – 40,512 млн манатов (- 4 раза).
На 1 января этого года активы AZAL составили 2 млрд 930,726 млн манатов, что на 12,1% больше в годовом сравнении. За отчетный период обязательства авиакомпании снизились в 3,9 раза до 802,153 млн манатов, а балансовый капитал составил 2 млрд 128,573 млн манатов (в предыдущем году наблюдался дефицит капитала).
Напомним, что AZAL был создан в 1992 году и является национальным авиаперевозчиком страны. Его уставный капитал составляет 823,975 млн манатов. Штаб-квартира авиакомпании находится в Баку, в Международном Аэропорту Гейдар Алиев.