Ukraynadakı müharibənin bitməsi fonunda kriptovalyutalar bahalaşır
Valyuta.az xəbər verir ki, gecə saatlarında başlayan artım səhər də davam edib, "Bitcoin" 90 min dollar həddini keçib, "Ether" isə 3 min dollardan yuxarı qalxıb.
Kripto aktivlərindəki bu yüksəliş ABŞ Prezidenti Donald Tramp ilə Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski arasında baş tutan görüşdən sonra bazarlarda yaranan nikbinlik fonunda qeydə alınıb. Görüş zamanı tərəflərin Ukraynadakı müharibənin bitməsi istiqamətində 90% razılıq əldə etdiklərini açıqlamaları investorların risk iştahasını artırıb. Tramp həmçinin bundan öncə Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə telefon danışığı apardığını bildirib.
Qiymətli metallarda da artım sürətlənib
Kriptovalyutalarla paralel olaraq qiymətli metallar bazarında da hərəkətlilik davam edir. Gümüş gecə saatlarında 83 dollara qədər yüksəlsə də, səhər 79 dollara geri çəkilib. Qızıl isə hazırda 4 510 dollar səviyyəsində ticarət olunur.
Qeyd edək ki, "Bitcoin"in qiyməti bu ilin dekabr ayının 27-si etibarilə, 87,382 ABŞ dolları səviyyəsində qərarlaşıb.

Криптовалюты растут на фоне оптимизма вокруг окончания войны в Украине
Как сообщает Valyuta.az, рост, начавшийся в ночные часы, продолжился и утром: стоимость биткоина превысила отметку в 90 тыс. долларов, а Ether поднялся выше 3 тыс. долларов.
Рост криптоактивов зафиксирован на фоне оптимизма, возникшего на рынках после встречи президента США Дональда Трампа с президентом Украины Владимиром Зеленским. В ходе переговоров стороны заявили о достижении 90-процентного согласия по вопросу завершения войны в Украине, что усилило склонность инвесторов к риску. Дональд Трамп также сообщил, что ранее провёл телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным.
Рост ускорился и на рынке драгоценных металлов
Параллельно с криптовалютами сохраняется активность и на рынке драгоценных металлов. Серебро в ночные часы поднималось до 83 долларов, однако к утру откатилось к уровню 79 долларов. Золото в настоящее время торгуется на отметке 4 510 долларов.