“Kapital Bank” 2025-ci ilin dördüncü rübünə dair maliyyə nəticələrini açıqlayıb.
Valyuta.Az bankın maliyyə hesabatına istinadən xəbər verir ki, kredit portfelindəki əsas göstəricilərdə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə artım müşahidə olunub.
2025-ci ilin IV rübündə bankın müştərilərinə verdiyi ümumi kreditlərin həcmi 5 milyard 419 milyon 985 min manat təşkil edib. Bu, 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 208 milyon 778 min manatlıq və ya 4% artım deməkdir. Həmin dövrdə ümumi kredit portfeli 5 milyard 211 milyon 207 min manat olub.
Artım əsasən istehlak kreditlərində olub. Bu katoqoriya üzrə kreditlər artaraq 3 milyard 135 milyon 750 min manata çatıb. 2024-cü ilin IV rübündə bu göstərici 2 milyard 939 milyon 440 min manat idi. Beləliklə, illik artım 196 milyon 310 min manat və ya 6,67% olub.
Biznes kreditləri də artaraq 1 milyard 693 milyon 248 min manat təşkil edib. Bu, 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 26 milyon 790 min manat və ya1,6% çoxdur. Həmin dövrdə biznes kreditlərinin həcmi 1 milyard 666 milyon 458 min manat idi.
Xalis kreditlərin ümumi həcmi isə 2025-ci ilin yanvar-dekabr aylarında 4 milyard 765 milyon 83 min manat olub. 2024-cü ilin IV rübünün 4 milyard 620 milyon 255 min manatı ilə müqayisədə 144 milyon 828 min manat və ya 3,13% artımdır.

Kapital Bank опубликовал финансовые результаты за четвертый квартал 2025 года.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на финансовый отчет банка, по основным показателям кредитного портфеля зафиксирован рост по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
В IV квартале 2025 года общий объем кредитов, выданных клиентам банка, составил 5 млрд 419 млн 985 тыс. манатов, что на 208 млн 778 тыс. манатов, или на 4%, больше по сравнению с тем же периодом 2024 года. В аналогичном периоде прошлого года общий объем кредитного портфеля составлял 5 млрд 211 млн 207 тыс. манатов.
Основной рост пришелся на потребительские кредиты. По данной категории объем кредитов увеличился до 3 млрд 135 млн 750 тыс. манатов, тогда как в IV квартале 2024 года этот показатель составлял 2 млрд 939 млн 440 тыс. манатов. Таким образом, годовой рост составил 196 млн 310 тыс. манатов, или 6,67%.
Объем бизнес-кредитов также вырос и достиг 1 млрд 693 млн 248 тыс. манатов, что на 26 млн 790 тыс. манатов, или на 1,6%, больше по сравнению с аналогичным периодом 2024 года. В тот период объем бизнес-кредитов составлял 1 млрд 666 млн 458 тыс. манатов.
Общий объем чистых кредитов в январе–декабре 2025 года составил 4 млрд 765 млн 83 тыс. манатов. По сравнению с показателем IV квартала 2024 года в размере 4 млрд 620 млн 255 тыс. манатов рост составил 144 млн 828 тыс. манатов, или 3,13%.