“Məcburi dövlət sosial sığortası məqsədilə sığortaedənlərin və sığortaolunanların uçotu Qaydası” dəyişiklik edilib.
Valyuta.az "Trend"ə istinadən xəbər verir ki, biznes və maliyyə xəbərləri portalı xəbər verir ki, bununla bağlı əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev müvafiq qərar imzalayıb.
Qərara əsasən, xüsusi icra məmurları öz-özünü sığortaedənlər siyahısına əlavə edilib.
Məlumat üçün bildirək ki, mövcud qanunvericiliyə görə,öz xeyrinə sığorta fəaliyyətini həyata keçirən və hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxslər (fərdi sahibkarlar), xüsusi notariuslar, sərbəst mediatorlar, fərdi qaydada fəaliyyət göstərən vəkillər öz-özünü sığortaedənlər hesab edilirlər.
Məlumat üçün bildirək ki, qərar yanvarın 8-də qəbul edilib, yanvarın 14-də Hüquqi Aktların Dövlət Reyestrinə daxil edilib, yanvarın 1-dən qüvvəyə minib.
Bütün xəbərlərAvtobusla sərnişin daşımalarının həcmi artıb
19.01.2026“BYD Motors Baku” borca düşdü
19.01.2026Qeyri-sabit iqtisadiyyata baxmayaraq, kriptovalyutalara investisiya etməyin 4 səbəbi
19.01.2026Bakıda 10 avtobusun hərəkəti alternativ küçələrlə təşkil ediləcək
19.01.2026COVID-19 xəstələrinə xidmət göstərən tibb işçilərinin maaşlarına əlavənin verilmə müddəti uzadılıb

В правила «Учета страхователей и застрахованных лиц в целях обязательного государственного социального страхования» внесены изменения.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Trend, соответствующее решение подписал министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев.
Согласно решению, частные судебные исполнители включены в перечень лиц, осуществляющих самострахование.
Отметим, что в соответствии с действующим законодательством к самострахующимся лицам относятся физические лица, осуществляющие страховую деятельность в свою пользу и занимающиеся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица (индивидуальные предприниматели), частные нотариусы, независимые медиаторы, а также адвокаты, осуществляющие деятельность в индивидуальном порядке.
Для справки сообщается, что решение было принято 8 января, внесено в Государственный реестр правовых актов 14 января и вступило в силу с 1 января.