Süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən “MatX” 500 milyon dollarlıq B seriyası investisiya turunu uğurla başa çatdırıb.
Valyutaa.z xəbər verir ki, şirkətin açıqlamasına görə, cəlb olunan vəsait çiplərin “TSMC” ilə birgə istehsalına və 2027-ci ildən etibarən tədarükünə başlanması planlaşdırılan süni intellekt prosessorlarının hazırlanması və istehsal proseslərinin sürətləndirilməsinə yönəldiləcək.
“MatX” 2023-cü ildə Rayner Pop (Reiner Pope) və Mayk Ganter (Mike Gunter) tərəfindən təsis edilib. Şirkət süni intellekt modellərinin öyrədilməsi və işlədilməsi üçün xüsusi olaraq hazırlanmış yüksək məhsuldarlıqlı çiplər inkişaf etdirən texnologiya şirkəti kimi fəaliyyət göstərir. “MatX” xüsusilə böyük dil modelləri (LLM) kimi yüksək hesablama gücü tələb edən tətbiqlərin daha sürətli və səmərəli işləməsini hədəfləyir.
Hazırda bu sahədə əsasən “Nvidia” şirkətinin GPU-larından istifadə olunur. “MatX” isə öz çiplərini inkişaf etdirərək mövcud həllərlə müqayisədə öyrətmə və nəticə çıxarma proseslərində 10 dəfəyədək daha yüksək performans təqdim etməyi planlaşdırır. Şirkət bildirir ki, bu yanaşma süni intellekt modellərinin təlim müddətinin qısalmasına, xərclərin azalmasına və məlumat mərkəzlərində enerji səmərəliliyinin artmasına imkan verəcək.
Şirkətin təsisçiləri daha əvvəl “Google”un “TPU” layihələrində qazandıqları təcrübəyə əsaslanaraq süni intellektə yönəlmiş xüsusi prosessorlar hazırlayırlar. Bu çiplər ənənəvi qrafik prosessorlardan fərqli olaraq birbaşa süni intellekt hesablamalarına fokuslanır.

Стартап в сфере искусственного интеллекта «MatX» успешно завершил раунд финансирования серии B на сумму 500 млн долларов.
Как сообщает Valyuta.az, согласно заявлению компании, привлечённые средства будут направлены на разработку и ускорение производственных процессов ИИ-процессоров, а также на совместное с TSMC производство чипов. Начало поставок запланировано на 2027 год.
«MatX» была основана в 2023 году Рейнером Попом (Reiner Pope) и Майком Гантером (Mike Gunter). Компания позиционирует себя как технологический разработчик высокопроизводительных чипов, специально созданных для обучения и эксплуатации моделей искусственного интеллекта. В частности, решения «MatX» ориентированы на повышение эффективности работы ресурсоёмких приложений, таких как крупные языковые модели (LLM).
В настоящее время в данной сфере преимущественно используются графические процессоры компании Nvidia. «MatX» планирует предложить собственные чипы, которые, по заявлению компании, обеспечат до десятикратного прироста производительности в процессах обучения и инференса по сравнению с существующими решениями. Ожидается, что это позволит сократить сроки обучения моделей, снизить затраты и повысить энергоэффективность дата-центров.
Основатели компании опираются на опыт, полученный при работе над проектами Google TPU, и разрабатывают специализированные процессоры, ориентированные исключительно на задачи искусственного интеллекта. В отличие от традиционных графических процессоров, эти чипы сфокусированы непосредственно на ИИ-вычислениях.