Gələn il yanvarın 1-dən fərdi sahibkarların ödəməli olduqları məcburi dövlət sosial sığorta haqqı yeni qaydada hesablanacaq.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Sosial sığorta haqqında” qanuna dəyişiklikdə əksini tapıb.
Qanuna əsasən, sahibkarlıq fəaliyyəti üzrə minimum aylıq əməkhaqqının 15 faizindən az 100 faizindən çox olmamaq şərtilə, gəlirlərinin (xərclər çıxılmadan) 2 faizi miqdarında məcburi dövlət sosial sığorta haqqı ödənəcək.
Xatırladaq ki, hazırda qüvvədə olan “Sosial sığorta haqqında” qanuna görə, sahibkarlıq fəaliyyəti üzrə minimum aylıq əməkhaqqının tikinti sahəsində 50 faizi, digər sahələrdə 25 faizi miqdarında məcburi dövlət sosial sığorta haqqı ödənilirdi. Eyni zamanda bu regionlar üzrə müvafiq faiz tətbiq edilməklə tətbiq edilirdi. Başqa sözlə, bu göstərici Bakı şəhərində minimum aylıq əməkhaqqının 100 faizi, Sumqayıt və Gəncə şəhərlərində 90 faizi, digər şəhərlərdə 80 faizi, rayon inzibati ərazi vahidlərinin inzibati mərkəzi olan inzibati ərazi vahidlərində və qəsəbələrdə 60 faizi, kənd yerlərində 50 faizi miqdarında idi.
Dəyişikliyə əsasən, minimum aylıq əməkhaqqı 400 manat qəbul edildikdə sahibkarın aylıq gəliri 5 000 manatdırsa, sosial sığorta haqqı gəlirin 2 faizi – 100 manat təşkil edəcək.
Əgər gəlir 2 000 manatdırsa, 2% = 40 manat hesablanır, lakin bu məbləğ minimum hədd olan 60 manatdan az olduğuna görə sahibkar 60 manat ödəyəcək.
Əgər gəlir 25 000 manatdırsa, 2% = 500 manat olur, amma bu məbləğ maksimum hədd olan 400 manatı keçdiyinə görə sahibkar 400 manat ödəyəcək.

С 1 января следующего года обязательные государственные социальные страховые взносы, уплачиваемые индивидуальными предпринимателями, будут рассчитываться по новой методике.
Как сообщает Valyuta.az, это предусмотрено изменениями в закон «О социальном страховании», утверждёнными Президентом Ильхамом Алиевым.
Согласно закону, по предпринимательской деятельности обязательный государственный социальный страховой взнос будет уплачиваться в размере 2% от доходов (без вычета расходов), при условии, что сумма взноса составит не менее 15% и не более 100% минимальной месячной заработной платы.
Напомним, что в соответствии с действующей редакцией закона «О социальном страховании» обязательный государственный социальный страховой взнос по предпринимательской деятельности составлял 50% минимальной месячной заработной платы в строительной сфере и 25% — в других сферах. При этом применялись региональные коэффициенты: в Баку — 100% минимальной заработной платы, в Сумгайыте и Гяндже — 90%, в других городах — 80%, в административных центрах районов и посёлках — 60%, в сельской местности — 50%.
Согласно изменениям, при минимальной месячной заработной плате в 400 манатов и ежемесячном доходе предпринимателя в размере 5 000 манатов социальный страховой взнос составит 2% от дохода, то есть 100 манатов.
Если доход составляет 2 000 манатов, 2% равны 40 манатам, однако поскольку эта сумма ниже минимального порога в 60 манатов, предприниматель будет обязан уплатить 60 манатов.
В случае если доход составляет 25 000 манатов, 2% равны 500 манатам, но поскольку эта сумма превышает максимальный предел в 400 манатов, предприниматель заплатит 400 манатов.