Təxminən 145 illik tarixə malik Bolqarıstan levi ölkənin gələn il Avrozonaya daxil olması ilə dövriyyədən çıxacaq və yerini avroya verəcək.
Valyuta.az xəbər verir ki, ilk dəfə 1881-ci ildə çap edilərək tədavülə buraxılan Bolqarıstan levi 1 yanvar 2026-cı ildən etibarən rəsmi pul vahidi statusunu itirəcək.
Bolqarıstanın Avropa İttifaqına üzvlüyü çərçivəsində birliyin ortaq pul vahidi olan avroya keçid prosesi 1 yanvar 2026-cı ildə başlayacaq. Bununla da ölkədə yerli pul vahidi olan Bolqarıstan levinin istifadəsi dayandırılacaq və avro tədavülə buraxılacaq.
Bolqarıstan avroya keçdikdən sonra bir ay müddətində ölkədə həm lev, həm də avro paralel şəkildə dövriyyədə olacaq. Bu müddət başa çatdıqdan sonra levin istifadəsi tam dayandırılacaq. Bununla belə, vətəndaşlar əllərində olan pulları müəyyən edilmiş sabit məzənnə üzrə vaxt məhdudiyyəti olmadan avroya dəyişdirə biləcəklər.
İyul ayında Aİ-yə üzv ölkələrin Bolqarıstanın 1 yanvar 2026-cı ildə avroya keçidini təsdiqləməsi ölkədə müsbət qarşılanmışdı. Baş nazir Rosen Jelyazkov mətbuata açıqlamasında bildirmişdi: "Biz buna nail olduq. Bolqarıstan 1 yanvar 2026-cı ildən etibarən avroya keçəcək. Bu uğura töhfə verən bütün qurumlara təşəkkür edirəm".
Bolqarıstanın maliyyə naziri Temenujka Petkova isə Avrozonaya keçiddən sonra 1 avronun məzənnəsinin 1,95583 lev səviyyəsində müəyyən ediləcəyini və bu göstəricinin sabit saxlanılacağını açıqlayıb.

Болгарский лев, история которого насчитывает около 145 лет, будет выведен из обращения в связи со вступлением страны в Еврозону в следующем году и уступит место евро.
Как сообщает Valyuta.az, болгарский лев, впервые напечатанный и введённый в обращение в 1881 году, утратит статус официальной денежной единицы с 1 января 2026 года.
В рамках членства Болгарии в Европейском союзе процесс перехода на единую валюту ЕС — евро — начнётся 1 января 2026 года. С этого момента использование национальной валюты — болгарского лева — будет прекращено, а в обращение будет введён евро.
После перехода на евро в течение одного месяца в стране параллельно будут находиться в обращении как лев, так и евро. По истечении этого срока использование лева будет полностью прекращено. При этом граждане смогут обменивать имеющиеся у них денежные средства на евро по установленному фиксированному курсу без ограничения по срокам.
В июле одобрение странами — членами ЕС перехода Болгарии на евро с 1 января 2026 года было положительно воспринято в стране. Премьер-министр Розен Желязков в комментарии для прессы заявил: «Мы добились этого. Болгария перейдёт на евро с 1 января 2026 года. Благодарю все структуры, внесшие вклад в этот успех».
Министр финансов Болгарии Теменужка Петкова, в свою очередь, сообщила, что после вступления в Еврозону курс одного евро будет установлен на уровне 1,95583 лева и сохранён в фиксированном виде.