Sabiq əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Füzuli Ələkbərova məxsus "Improtex Group”a daxil şirkətlərdən biri - "İmprotex İndustries” MMC-nin dövlət qarşısında külli miqdarda borca düşdüyü məlum olub.
Məlumata görə, "İmprotex İndustries” şirkətinin İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin Bakı şəhəri Lokal Gəlirlər Baş İdarəsinə 2 223 740.24 manat vergi borcunun olduğu üzə çıxıb.
Xatırladaq ki, "İmprotex İndustries” MMC 2010-cu ildə dövlət qeydiyyatına alınıb və qanuni təmsilçisi Ələkbərov Ruslan Nizami oğludur. R.Ələkbərov sabiq nazirin qardaşı oğludur.
2013-cü ildən şirkətin metal konstruksiya və yük maşını üst qurğularını, həmçinin kənd təsərrüfatı qoşqularını istehsal edən zavodu fəaliyyətə başlayıb.
"Improtex” qrupu isə 1991-ci ildə yaradılıb. F.Ələkbərov nazir işlədiyi müddətdə holdinqə onun həyat yoldaşı - İradə Ələkbərova rəhbərlik edib.
Hazırda şirkətlər qrupuna "İmprotex Trucks & Buses”, "İmprotex Industries”, "Improtex Motors” və "Imagro” kimi törəmə şirkətlər daxildir. Bu şirkətlərin əməkdaşlıq etdiyi dünya brendlərinə "Rolls Royce”, "BMW”, "MAN Truck & Bus SE”, "Bobcat”, "Massey Ferguson”, "Hardox” və başqa bir neçə dünya nəhəngləri daxildir.

Компания экс-министра Физули Алекберова задолжала государству более 2,2 млн манатов
Стало известно, что одна из компаний, входящих в состав «Improtex Group», принадлежащей бывшему министру труда и социальной защиты населения Физули Алекберову, — ООО «Improtex Industries» — имеет крупную задолженность перед государством.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на İqtisadiyyat.az, соответствующая информация получена из государственного реестра коммерческих организаций.
Согласно данным, у компании «Improtex Industries» выявлена налоговая задолженность перед Бакинским городским главным управлением местных доходов Государственной налоговой службы при Министерстве экономики в размере 2 223 740,24 маната.
Напомним, что ООО «Improtex Industries» было зарегистрировано в 2010 году, а его законным представителем является Алекберов Руслан Низами оглу — племянник бывшего министра.
С 2013 года компания запустила деятельность завода по производству металлоконструкций, надстроек для грузовых автомобилей, а также сельскохозяйственных прицепов.
Группа компаний «Improtex» была основана в 1991 году. В период работы Физули Алекберова на посту министра холдинг возглавляла его супруга — Ирада Алекберова.