Rusiyanın 19-cu Apellyasiya Arbitraj Məhkəməsi Voronej şəhərində yerləşən “Yardi Superbar” restoranının sökülməsi haqqında qərarı təsdiqləyib.
Valyuta.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki,  Rusiya mətbuatının yaydığı məlumata görə, məhkəmə instansiyası Voronejdə “Alekseevski” bazarının həmsahibi, azərbaycanlı iş adamı Yusif Xəlilova məxsus tikilinin qanunsuz olması ilə bağlı bələdiyyənin iddiasını təmin edən regional arbitraj məhkəməsinin qərarını qüvvədə saxlayıb.
Bildirilir ki, sözügedən restoran Voronej şəhərində arxeoloji irs hesab olunan ərazidə tikilib. Bələdiyyə nümayəndələri belə bir zonada tikinti üçün xüsusi icazənin tələb olunduğunu qeyd ediblər. Onların məlumatına görə, müvafiq sənədlər yalnız əvvəllər ərazidə yerləşən və sahəsi təxminən 400 kv. m olan yaşayış evi üçün mövcud olub.
Məhkəmə sənədlərinə görə, Y.Xəlilov satın aldığı ərazidə yerləşən həmin evi sökərək qanunsuz olaraq ümumi sahəsi təxminən 1700 kv. m olan restoran tikib.
Qərardan bir ay ərzində şikayət verilə biləcəyi bildirilir.
Xatırladaq ki, Yusif Xəlilov ötən ilin avqust ayında həbs edilmişdi. O, oğlunun orduya çağırılmaması üçün həkimə 330 min rubl (7153 manat) verməkdə ittiham edilirdi. Daha sonra Xəlilov azadlığa buraxılıb və ailəsi ilə birlikdə Bakıya gəlib.

19-й Апелляционный арбитражный суд России подтвердил решение о сносе ресторана «Yardi Superbar», расположенного в городе Воронеж.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Qafqazinfo, по данным российских СМИ, судебная инстанция оставила в силе решение регионального арбитражного суда, удовлетворившего иск муниципалитета о признании строения незаконным. Речь идёт о здании, принадлежащем азербайджанскому предпринимателю Юсиф Халилов, совладельцу рынка «Alekseevski» в Воронеже.
Отмечается, что ресторан был построен на территории, признанной объектом археологического наследия. Представители мэрии указали, что строительство в подобной зоне допускается исключительно при наличии специального разрешения. По их данным, соответствующие документы ранее имелись только на жилой дом площадью около 400 кв. метров, располагавшийся на этом участке.
Согласно материалам дела, Ю. Халилов после приобретения участка демонтировал указанный дом и без необходимых разрешений возвёл ресторан общей площадью около 1700 кв. метров.
Сообщается, что решение суда может быть обжаловано в течение одного месяца.
Напомним, что Юсиф Халилов в августе прошлого года был задержан. Ему вменялось в вину дача взятки врачу в размере 330 тыс. рублей (7153 маната) с целью уклонения его сына от призыва в армию. Позднее Халилов был освобождён и вместе с семьёй прибыл в Баку.