ABŞ-da yaşayan və Buffalo Universitetində çalışan azərbaycanlı alim Şövqi Hüseynov səhv yol seçimi nəticəsində immiqrasiya orqanları tərəfindən saxlanılıb və hazırda İmmiqrasiya və Gömrük Mühafizəsi Xidmətinin (ICE) Batavia şəhərindəki təcridxanasında tutulur.
Valyuta.az "Modern.az"a istinadən xəbər verir ki, Ş.Hüseynov yanvarın 7-də avtomobillə hərəkət edərkən səhvən Kanadaya aparan Sülh körpüsünə daxil olub. Daha sonra Buffaloya qayıtsa da, ABŞ sərhəd agentləri tərəfindən saxlanılıb. ABŞ Gömrük və Sərhəd Mühafizəsi Xidmətinin sözçüsü bildirib ki, agentlər Hüseynovun ABŞ-dan deportasiya oluna biləcəyini müəyyən ediblər və onu İmmiqrasiya və Gömrük Mühafizəsi Xidmətinə təhvil veriblər.
Saxlanmanın konkret hüquqi əsasları isə açıqlanmayıb.
Buffalo Universitetinin sözçüsü Con Della Kontradanın verdiyi məlumata görə, Şövqi Hüseynov 2022-ci ildən etibarən ABŞ Daxili Təhlükəsizlik Departamenti tərəfindən təsdiqlənmiş iş icazəsi əsasında Ceykobs Tibb və Biotibbi Elmlər Məktəbində tədqiqatçı kimi fəaliyyət göstərir.
ICE sözçüsü isə Hüseynovun ölkəyə universitet tələbələri və tədqiqatçılar üçün nəzərdə tutulan J-1 vizası ilə daxil olduğunu, hazırda isə onun başqa viza və ya hüquqi status üçün müraciətinin baxılma mərhələsində olduğunu bildirib. Bununla yanaşı, ICE Hüseynovun “hazırda etibarlı hüquqi statusa malik olmadığını” iddia edib və deportasiya prosesinin başladıldığını açıqlayıb.
Qeyd edək ki, Ş.Hüseynovun heç bir cinayət keçmişi yoxdur və onun ABŞ-da 2029-cu ilə qədər işləməsinə imkan verən iş icazəsinin mövcud olduğu bildirilir.
Şövqi Hüseynov bu vəziyyətlə üzləşən yeganə şəxs deyil. Son bir il ərzində Buffalo ərazisində Kanadaya aparan körpülərə səhvən daxil olan ən azı beş nəfər immiqrasiya orqanları tərəfindən saxlanılıb. Lakin hüquq müdafiəçilərinin bildirdiyinə görə, bu statistika yalnız daha əvvəl deportasiya edilmiş şəxsləri əhatə edir. Hüseynov kimi səhv dönüş etdikdən sonra saxlanılan, lakin cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmayan şəxslərin sayı daha çoxdur.
Xatırladaq ki, Ş.Hüseynov 4 ildir Jacobs Məktəbində mürəkkəb nevrologiya tədqiqatları aparır, beyin və immun sisteminin necə birlikdə işlədiyini anlamaq üçün opioid asılılığı olan siçanların beynindəki müxtəlif bioloji hadisələrə diqqət yetirir. O, həmkarları ilə birlikdə bir neçə tədqiqat məqaləsi dərc edib .

Проживающий в США азербайджанский учёный, сотрудник Университет Буффало Шовги Гусейнов был задержан иммиграционными органами из-за ошибочного выбора маршрута и в настоящее время содержится в изоляторе Службы иммиграционного и таможенного контроля (ICE) в городе Батавия.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Modern.az, 7 января Ш. Гусейнов, управляя автомобилем, по ошибке выехал на Мост мира, ведущий в Канада. Хотя он впоследствии вернулся в Буффало, был задержан агентами пограничной службы США. Представитель Таможенная и пограничная служба США заявил, что агенты установили возможность депортации Гусейнова из США и передали его в ведение ICE.
Конкретные правовые основания задержания при этом не раскрываются.
По информации представителя Университета Буффало Джона Делла Контрады, Шовги Гусейнов с 2022 года работает исследователем в Jacobs School of Medicine and Biomedical Sciences на основании разрешения на работу, одобренного Министерство внутренней безопасности США.
В свою очередь представитель ICE сообщил, что Гусейнов въехал в страну по визе J-1, предназначенной для студентов и исследователей, и в настоящее время его заявление на получение иного визового либо правового статуса находится на стадии рассмотрения. Вместе с тем в ICE утверждают, что у Гусейнова «в настоящий момент отсутствует действующий легальный статус», в связи с чем был запущен процесс депортации.
Отмечается, что у Ш. Гусейнова отсутствует какое-либо криминальное прошлое, а также сообщается о наличии у него разрешения на работу, позволяющего легально трудиться в США до 2029 года.
Шовги Гусейнов — не единственный, кто оказался в подобной ситуации. За последний год в районе Буффало как минимум пять человек были задержаны иммиграционными органами после того, как по ошибке выехали на мосты, ведущие в Канаду. При этом, по словам правозащитников, данная статистика охватывает лишь лиц, ранее уже подвергавшихся депортации. Число людей, задержанных после ошибочного поворота, но не привлечённых к уголовной ответственности, значительно выше.
Напомним, что Ш. Гусейнов на протяжении четырёх лет ведёт в Jacobs School сложные исследования в области неврологии, изучая биологические процессы в мозге мышей с опиоидной зависимостью с целью понять, как взаимодействуют мозг и иммунная система. Совместно с коллегами он опубликовал несколько научных статей.