Hesablama Palatasının 2026–2030-cu illəri əhatə edən yeni Strateji Planı təsdiqlənib.
Valyuta.az bu barədə Palataya istinadən xəbər verir. Məlumata görə, sənəd ali audit orqanının növbəti beş il üçün əsas fəaliyyət istiqamətlərini və prioritetlərini müəyyən edir.
Yeni Strateji Plan 2021–2025-ci illəri əhatə edən Strateji Planın icra müddətinin başa çatması fonunda, əvvəlki dövrdə əldə edilmiş nəticələr, aparılmış qiymətləndirmələr və cari vəziyyətin təhlili nəzərə alınmaqla hazırlanıb.
Strateji Planın formalaşdırılması prosesində əsas maraqlı tərəflərlə səmərəli işgüzar münasibətlər qurulub, onların gözləntiləri təhlil edilərək sənəddə əksini tapıb. Eyni zamanda, yeni Strateji Planda nəticəəsaslı çərçivə daha da genişləndirilib, ilk dəfə olaraq bir sıra əsas performans göstəriciləri üzrə beş illik proqnoz dinamikası müəyyən edilib.
Sənəddə Dövlət Auditi İnformasiya Sisteminin tam qurulması, rəqəmsal həllərin və data analitika alətlərinin genişləndirilməsi, mümkün istiqamətlərdə süni intellektin tətbiqi, beynəlxalq audit standartlarının daha geniş tətbiqi və audit tövsiyələri əsasında dövlət maliyyə idarəetməsinin gücləndirilməsi əsas prioritetlər kimi müəyyən olunub.
Bütün xəbərlərBiznesdə qərarvermə: instinktləmi, yoxsa dəqiq məlumatlarla?
15.01.20262026-cı ildə ucuzlaşacaq 6 elektrik avtomobili
15.01.2026"Boeing" və "Airbus"a Çin rəqibi 2025-ci ildə tam iflasa uğrayıb
15.01.2026COVID-19-la mübarizədə iştirak edən tibb işçilərinin maaşlarına əlavənin verilmə müddəti uzadıldı

Утверждён новый Стратегический план Счётной палаты на 2026–2030 годы.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Счётную палату, документ определяет основные направления деятельности и приоритеты высшего органа государственного аудита на ближайшие пять лет.
Новый Стратегический план был подготовлен на фоне завершения срока реализации Стратегического плана на 2021–2025 годы с учётом достигнутых в предыдущий период результатов, проведённых оценок и анализа текущей ситуации.
В процессе формирования Стратегического плана были выстроены эффективные деловые отношения с ключевыми заинтересованными сторонами, их ожидания были проанализированы и отражены в документе. Одновременно в новом Стратегическом плане была расширена результато-ориентированная рамка, а также впервые определена пятилетняя прогнозная динамика по ряду ключевых показателей эффективности.
В документе в качестве основных приоритетов обозначены полное формирование Государственной аудиторской информационной системы, расширение цифровых решений и инструментов анализа данных, применение искусственного интеллекта по возможным направлениям, более широкое внедрение международных стандартов аудита, а также укрепление государственного финансового управления на основе аудиторских рекомендаций.