Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 13-də Tərtər elektromexanika zavodunun yenidənqurmadan sonra açılışında iştirak edib.
Valyuta.Az AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, dövlətimizin başçısı əvvəlcə ulu öndər Heydər Əliyevin zavodun həyətində ucaldılmış büstü önünə gül dəstəsi qoyub.
Müdafiə sənayesi naziri Vüqar Mustafayev dövlətimizin başçısına müəssisədə yaradılmış şərait barədə məlumat verib.
Bildirilib ki, zavod 1976-cı ildə Lionozovo elektromexanika zavodunun Tərtər filialı olaraq yaradılıb. 1977-ci ilin aprelində fəaliyyətə başlayan zavodda elektrotexnika sənayesi məhsulları və xüsusi təyinatlı məhsullar istehsal edilib. İlk illərdə burada mühərrikli qayıqlar üçün "Taxometr-spidometr" məhsulları hazırlanıb.
Zavodun əsasını qoymuş ümummilli lider Heydər Əliyev 1978-ci ildə onun rəsmi açılış mərasimində iştirak edib.
Prezident İlham Əliyevin 2005-ci ildə imzaladığı Sərəncama əsasən Müdafiə Sənayesi Nazirliyi yaradılıb və Tərtər elektromexanika zavodunun nazirliyin tabeliyinə verilib.
Müxtəlif növ hərbi təyinatlı məhsullar istehsal ediləcək müəssisədə bir sıra qabaqcıl dövlətlərdən alınmış müasir, yüksək dəqiqlikli texnoloji avadanlıqlar quraşdırılıb. Texnoloji xətlərin layihələndirilməsi, istehsal axınlarının qurulması və seriyalı istehsala uyğunlaşma "Azərsilah" Müdafiə Sənayesi Holdinqi" QSC-nin yerli mütəxəssisləri tərəfindən icra edilib. Hazırda istehsal proseslərinin milli hərbi-texniki normalara, beynəlxalq keyfiyyət standartlarına uyğunlaşdırılması həyata keçirilir. Bu məqsədlə keyfiyyətə nəzarət laboratoriyası yaradılıb.
Zavodun ərazisində genişmiqyaslı tikinti və yenidənqurma işləri həyata keçirilib, yeni istehsalat binaları və sahələri, həmçinin köməkçi binalar istifadəyə verilib. Mövcud tikililərdə yenidənqurma işləri aparılıb, texnoloji prosesin tələblərinə uyğun olaraq ballistik və resurs sınaqları üçün xüsusi poliqonlar yaradılıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Prezidenti müdafiə sənayesinin inkişafına xüsusi diqqət yetirir. Bu sahədə yerli şirkətlər qurulur, xarici tərəfdaşlarla əlaqələr genişləndirilir, ən müasir çağırışlara cavab verən texnologiyaların tətbiqi ilə istehsalın həcmi artırılır. Ötən il ölkəmiz 1,4 milyard manat dəyərində hərbi təyinatlı məhsul istehsal edib ki, bunların bir hissəsi Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin arsenalına, bir hissəsi isə ixraca yönəldilib. Hazırda Azərbaycan 20-yə yaxın ölkəyə hərbi təyinatlı məhsullar ixrac edir.

13 января Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии после реконструкции Тертерского электромеханического завода.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, глава государства сначала возложил цветы к бюсту великого лидера Гейдара Алиева, установленному во дворе завода.
Министр оборонной промышленности Вугар Мустафаев проинформировал главу государства об условиях, созданных на предприятии.
Было сообщено, что завод основан в 1976 году как Тертерский филиал Лионозовского электромеханического завода. Завод, приступивший к деятельности в апреле 1977 года, выпускал продукцию электротехнической промышленности и продукцию специального назначения. В первые годы здесь производились тахометры-спидометры для лодочных моторов.
Общенациональный лидер Гейдар Алиев, заложивший фундамент завода, в 1978 году принял участие в церемонии его официального открытия.
Согласно распоряжению Президента Ильхама Алиева, подписанному в 2005 году, было создано Министерство оборонной промышленности, и Тертерский электромеханический завод был передан в его подчинение.
На предприятии, где будут производиться различные виды продукции военного назначения, установлено современное высокоточное технологическое оборудование, закупленное у ряда ведущих государств. Проектирование технологических линий, налаживание производственных потоков и адаптация к серийному производству были осуществлены местными специалистами ЗАО "Холдинг оборонной промышленности "Азерсилах". В настоящее время осуществляется приведение производственных процессов в соответствие с национальными военно-техническими нормами и международными стандартами качества. С этой целью создана лаборатория контроля качества.
На территории завода проведены широкомасштабные строительные работы и реконструкция, переданы в пользование новые производственные здания и участки, а также вспомогательные постройки. Существующие постройки реконструированы, в соответствии с требованиями технологического процесса созданы специальные полигоны для баллистических и ресурсных испытаний.
Отметим, что Президент Азербайджана уделяет особое внимание развитию оборонной промышленности. Создаются местные компании в этой сфере, расширяются связи с зарубежными партнерами, наращиваются объемы производства с применением технологий, отвечающих самым современным вызовам. В прошлом году наша страна произвела продукции военного назначения на сумму 1.4 миллиарда манатов, часть которой была передана в арсенал Вооруженных сил Азербайджана, а часть - экспортирована. В настоящее время Азербайджан экспортирует продукцию военного назначения почти в 20 стран.