"Nvidia" süni intellekt yönümlü bulud infrastrukturu şirkəti "CoreWeave"ə 2 milyard dollar sərmayə yatırdığını açıqlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, "Nvidia" "CoreWeave"in A sinifli səhmlərini hər səhm üçün 87,20 dollar qiymətindən satın alıb.
Razılaşma çərçivəsində tərəflər “süni intellekt fabrikləri” kimi təqdim olunan yeni veri mərkəzləri qurmağı planlaşdırır. Bu mərkəzlərdə "Nvidia"nın məhsullarından istifadə ediləcək. "CoreWeave" platformasına Rubin çip arxitekturası, "BlueField sistemləri və "Vera CPU" seriyası inteqrasiya olunacaq.
Qeyd edək ki, saziş xəbərindən sonra "CoreWeave"in səhmləri 15 faizdən çox bahalaşıb. Razılaşmanın şirkətin 2030-cu ilə qədər 5 giqavattdan artıq süni intellekt hesablama gücü artırmaq planlarını sürətləndirəcəyi bildirilir.

Компания Nvidia объявила об инвестиции в размере 2 млрд долларов в ориентированную на искусственный интеллект облачную инфраструктурную компанию CoreWeave.
Как сообщает Valyuta.az, Nvidia приобрела акции CoreWeave класса A по цене 87,20 доллара за одну акцию.
В рамках соглашения стороны планируют строительство новых дата-центров, которые позиционируются как «фабрики искусственного интеллекта». В этих центрах будут использоваться продукты Nvidia. Платформа CoreWeave будет интегрирована с чип-архитектурой Rubin, системами BlueField, а также серией процессоров Vera CPU.
Отмечается, что после появления информации о сделке акции CoreWeave подорожали более чем на 15 %. Сообщается, что соглашение ускорит планы компании по наращиванию вычислительных мощностей для искусственного интеллекта более чем на 5 гигаватт к 2030 году.