Bu il yanvarın 1-nə qədər Azərbaycanda satmaq öhdəliyi ilə kirayə mənzil mexanizmi çərçivəsində 9 070 müqavilə bağlanılıb ki, bunun da 2 813-ü ötən ilin payına düşüb.
Valyuta.az bu barədə İpoteka və Kredit Zəmanət Fonduna istinadən xəbər verir.
Xatırladaq ki, bu mexanizm Prezident İlham Əliyevin 25 yanvar 2019-cu il tarixli fərmanı əsasında, şəxsi yığımları yetərli olmayan vətəndaşların mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə tətbiq olunur.
Ümumilikdə satmaq öhdəliyi ilə kirayə mexanizmindən faydalaraq mənzil şəraitini yaxşılaşdıran vətəndaşların 60 %-dən çoxu gənclər və gənc ailələrdir.
İndiyə qədər satmaq öhdəliyi ilə kirayə mexanizmi çərçivəsində Fond vətəndaşlara 17 ünvanda mənzillər təqdim edib. Onlardan 8 ünvan Bakı şəhərində, 6 ünvan Abşeron rayonunda (Xırdalan şəhərində 3 ünvan, Abşeron rayonunun Masazır, Saray və Məmmədli qəsəbələrində 3 ünvan), 3 ünvan isə Sumqayıt şəhərində yerləşir.
Təklif edilən mənzillər vətəndaşların istirahəti üçün geniş həyətyanı sahəyə malik, əsas infrastruktur obyektlərə (məktəb, bağça, səhiyyə ocaqları) yaxın komplekslərdə yerləşir. Bütün mənzillər yeni və müasir tikinti materiallarından istifadə olunmaqla təmir olunaraq, kombi isitmə sistemi (kombi cihazı daxil olmaqla), su, qaz, elektrik sayğacları ilə təchiz olunub, eyni zamanda mülkiyyət hüquqları dövlət qeydiyyatına alınıb.

По состоянию на 1 января текущего года в Азербайджане в рамках механизма аренды жилья с обязательством последующего выкупа было заключено 9 070 договоров, из которых 2 813 пришлись на прошлый год.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Ипотечный и кредитно-гарантийный фонд, данный механизм реализуется с целью улучшения жилищных условий граждан, не располагающих достаточными личными накоплениями.
Напомним, что механизм аренды жилья с обязательством выкупа применяется на основании указа президента Ильхама Алиева от 25 января 2019 года.
В целом более 60 % граждан, улучшивших свои жилищные условия за счёт данного механизма, составляют молодёжь и молодые семьи.
На сегодняшний день в рамках механизма аренды с обязательством выкупа Фонд предоставил гражданам квартиры по 17 адресам. Из них 8 адресов расположены в городе Баку, 6 — в Абшеронском районе (3 адреса в городе Хырдалан, а также по одному адресу в посёлках Масазыр, Сарай и Мамедли), ещё 3 адреса находятся в городе Сумгайыт.
Предлагаемые квартиры расположены в жилых комплексах с просторными дворовыми территориями для отдыха жильцов и вблизи основных объектов инфраструктуры — школ, детских садов и медицинских учреждений. Все квартиры отремонтированы с использованием новых и современных строительных материалов, оснащены системой комбинированного отопления (включая котёл), приборами учёта воды, газа и электроэнергии, а также имеют зарегистрированные в государственном порядке права собственности.