Bu isə vətəndaşlarda suallar yaradır: əgər bank saat 18:00-a qədər açıqdırsa, niyə müştərilər saat 17:00-dan sonra içəri buraxılmır? Xidmət niyə rəsmi saatdan daha tez dayandırılır?
Bank məsələləri üzrə ekspert Əkrəm Həsənov Valyuta.az-a bildirib ki, səbəb kassa qovşağı ilə bağlıdır:
"Banklarda iş günü saat 18:00-da başa çatır və bu, həm də əmək qanunvericiliyinə uyğun olaraq işçilərin iş vaxtının bitməsi deməkdir. Belə olan halda, işçilər saat 18:00-dan sonra iş yerində qala bilməzlər. Bank da maliyyə təşkilatı olduğu üçün kassa qovşağı müəyyən prosedurlara əsasən bağlanmalıdır.
Kassa bağlanması bir neçə dəqiqə ərzində həyata keçirilmir. Kassada olan vəsaitin sayılması, yoxlanması, sənədləşdirilməsi və günün maliyyə yekunlarının təsdiqlənməsi vaxt tələb edir. Bu proses, adətən, azı 30–40 dəqiqə çəkir. Kassa qovşağının bağlanması yalnız pulların fiziki yoxlanması ilə bitmir, həmçinin gün ərzində aparılmış bütün əməliyyatların, o cümlədən müştərilərlə bağlı məlumatların yekunlaşdırılması və sistemə daxil edilməsi ilə müşayiət olunur. Bu yalnız Azərbaycanda deyil, bütün dünyada tətbiq edilən standart bank prosedurudur".

Это вызывает у граждан закономерные вопросы: если банк открыт до 18:00, почему клиентов не пускают внутрь после 17:00? Почему обслуживание прекращается раньше официального времени работы?
Эксперт по банковским вопросам Акрам Гасанов сообщил Valyuta.az, что причина связана с работой кассового узла.
«Рабочий день в банках заканчивается в 18:00, что в соответствии с трудовым законодательством означает окончание рабочего времени сотрудников. В таком случае работники не могут оставаться на рабочем месте после 18:00. Поскольку банк является финансовым учреждением, кассовый узел должен закрываться в соответствии с установленными процедурами.
Закрытие кассы не осуществляется за несколько минут. Подсчёт наличных средств, их проверка, оформление документации и утверждение финансовых итогов дня требуют времени. Как правило, этот процесс занимает не менее 30–40 минут. При этом закрытие кассового узла не ограничивается лишь физической проверкой денежных средств — оно также включает подведение итогов всех операций, проведённых в течение дня, в том числе по клиентам, и внесение данных в систему. Это стандартная банковская процедура, применяемая не только в Азербайджане, но и во всём мире», — отметил эксперт.