ABŞ-ın texnologiya şirkəti "Google", ağıllı cihaz istifadəçilərini “məlumatları olmadan dinlədiyi” iddiası ilə açılan kollektiv məhkəmə iddiasını yekunlaşdırmaq üçün 68 milyon dollar ödəməyə razılaşıb.
Valyuta.az "The Hill" nəşrinə istinadən xəbər verir ki, Şimali Kaliforniya federal məhkəməsinə təqdim olunan iddia sənədlərində prosesin "Google"un səsli köməkçi texnologiyası olan "Google Assistant"la bağlı iddialar əsasında başladığı bildirilib.
Sənədlərdə qeyd olunur ki, sözügedən alət yalnız “Hey Google” və ya “Okay Google” kimi ifadələr işlədildikdə, yaxud cihaz üzərindəki düyməyə basıldıqda səs yazmalı olduğu halda, bu ifadələr istifadə edilmədən də istifadəçilərin şəxsi danışıqlarını qeydə alıb. İddialara görə, bu hal "Google" telefonları, ev üçün ağıllı dinamiklər, noutbuklar, planşetlər və simsiz qulaqcıqlar da daxil olmaqla bir çox məhsulu əhatə edib.
"Google" uzun müddət davam edə biləcək hüquqi prosesin yaradacağı qeyri-müəyyənlik, risk və maliyyə xərclərindən yayınmaq məqsədilə 68 milyon dollar ödəməyi qəbul etdiyini açıqlayıb.
Razılaşmanın qüvvəyə minməsi üçün ABŞ bölgə hakimi Bet Labson Friman tərəfindən təsdiqlənməsi tələb olunur.
Qeyd edək ki, ABŞ-ın digər texnologiya nəhəngi "Apple" da yanvarın 3-də səsli köməkçi texnologiyası "Siri"nin istifadəçilərin məxfiliyini pozduğu iddiası ilə açılan kollektiv iddia üzrə razılaşmaya gedərək 95 milyon dollar ödəməyə razı olmuşdu.

Американская технологическая компания Google согласилась выплатить 68 млн долларов для урегулирования коллективного иска, в котором её обвиняли в «прослушивании пользователей умных устройств без их ведома».
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на The Hill, в исковых материалах, поданных в федеральный суд Северного округа Калифорнии, указано, что разбирательство было инициировано на основании претензий к голосовому помощнику компании — Google Assistant.
В документах отмечается, что данный инструмент должен был записывать звук только при использовании фраз «Hey Google» или «Okay Google», либо при нажатии соответствующей кнопки на устройстве. Однако, согласно утверждениям истцов, помощник фиксировал личные разговоры пользователей и без активационных команд. По данным иска, это касалось множества продуктов, включая смартфоны Google, умные домашние колонки, ноутбуки, планшеты и беспроводные наушники.
В компании Google заявили, что согласились на выплату 68 млн долларов, чтобы избежать неопределённости, рисков и финансовых затрат, связанных с потенциально длительным судебным процессом.
Для вступления соглашения в силу требуется его утверждение окружным судьёй США Бет Лабсон Фриман.
Отметим, что другой американский технологический гигант — Apple — 3 января также пошёл на урегулирование коллективного иска, связанного с нарушением конфиденциальности пользователей голосовым помощником Siri, согласившись выплатить 95 млн долларов.