Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) investisiya portfelinin dəyəri 2025-ci il yanvarın 1-nə 73 milyard 539,7 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
Valyutaa.z xəbər verir ki, bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 13 milyard 510,2 milyon dollar və ya 22,5 % artım deməkdir.
Müvafiq göstərici 2024-cü ilin əvvəlində 60 milyard 29,5 milyon dollar olub.
Hesabat dövründə portfelin regionlar üzrə bölgüsündə bir sıra dəyişikliklər baş verib. Avropa ölkələrinin payı 25,9 % təşkil edib ki, bu da əvvəlki illə müqayisədə 4,8 faiz bəndi azalma deməkdir. Qeyd edək ki, 2024-cü ilin əvvəlində bu göstərici 30,7 % idi.
Şimali Amerika üzrə investisiyalar 4,1 faiz bəndi azalaraq 23,9 %-ə (əvvəl 28,0 %), Asiya regionu üzrə isə 4,9 faiz bəndi azalaraq 8 %-ə (əvvəl 12,9 %) enib.
Əvəzində Yaxın Şərq üzrə investisiyalar 0,8 faiz bəndi artaraq 1,4 %-ə (əvvəl 0,6 %), Avstraliya və Yeni Zelandiya üzrə isə 0,2 faiz bəndi artaraq 0,9 %-ə (əvvəl 0,7 %) çatıb. Latın Amerikası regionunun payında dəyişiklik olmayıb və 0,1 % olaraq qalıb.
Fondun strukturunda beynəlxalq maliyyə təşkilatlarının payı 4,8 faiz bəndi azalaraq 1,6 % olub. Ən kəskin artım isə qızıl aktivlərində qeydə alınıb - bu göstərici 17,6 faiz bəndi yüksələrək 38,2 %-ə çatıb.
Bütün xəbərlərHampfri Yanqa görə kiminsə gizli şəkildə varlı olduğunu göstərən 7 əlamət
27.01.2026Nazirliyin Nəqliyyat İdarəsinin direktoru işdən çıxarıldı - Vəzifəsi ona tapşırıldı - FOTO

Стоимость инвестиционного портфеля Государственный нефтяной фонд Азербайджана (ГНФАР) по состоянию на 1 января 2025 года составила 73 млрд 539,7 млн долларов США.
Как сообщает Valyuta.az, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года это означает рост на 13 млрд 510,2 млн долларов, или на 22,5%. Для сравнения, в начале 2024 года данный показатель составлял 60 млрд 29,5 млн долларов.
В отчётный период произошёл ряд изменений в региональной структуре портфеля. Доля европейских стран составила 25,9%, что на 4,8 процентного пункта меньше по сравнению с предыдущим годом (в начале 2024 года — 30,7%).
Инвестиции в Северную Америку сократились на 4,1 процентного пункта — до 23,9% (ранее 28,0%), а по азиатскому региону — на 4,9 процентного пункта, до 8% (ранее 12,9%).
В то же время инвестиции на Ближнем Востоке увеличились на 0,8 процентного пункта — до 1,4% (ранее 0,6%), а по Австралии и Новой Зеландии — на 0,2 процентного пункта, до 0,9% (ранее 0,7%). Доля региона Латинской Америки осталась без изменений и сохранилась на уровне 0,1%.
В структуре фонда доля международных финансовых организаций сократилась на 4,8 процентного пункта — до 1,6%. Наиболее резкий рост зафиксирован по золотым активам: их доля увеличилась на 17,6 процентного пункта и достигла 38,2%.