ABŞ-ın texnologiya şirkəti “Meta” Niderlandın bulud texnologiyaları təminatçısı “Nebius” ilə süni intellekt infrastrukturu üzrə uzunmüddətli əməkdaşlıq müqaviləsi imzalayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki,  müqavilənin ümumi dəyərinin 27 milyard dollara qədər çatacağı bildirilir.
Şirkətin açıqlamasına görə, razılaşma çərçivəsində “Nebius” növbəti beş il ərzində müxtəlif regionlarda yerləşən data mərkəzləri vasitəsilə “Meta”ya 12 milyard dollar dəyərində xüsusi hesablama gücü təqdim edəcək. Bu infrastruktur çərçivəsində “Nvidia” şirkətinin ən yeni süni intellekt çiplərindən biri olan “Vera Rubin” çiplərinin iri miqyaslı tətbiqlərindən birinin həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
Bundan əlavə, “Meta” eyni müddət ərzində “Nebius”dan əlavə hesablama gücü də almağı öhdəsinə götürüb. Bu əlavə resursların dəyərinin ümumilikdə 15 milyard dollara qədər ola biləcəyi qeyd olunur.
“Meta” rəhbərliyi bildirib ki, şirkət təkcə 2026-cı ildə süni intellekt layihələri ilə bağlı kapital xərclərini 135 milyard dollara qədər artırmağı planlaşdırır.
“Nebius”un təsisçisi və baş icraçı direktoru Arkadi Voloj əməkdaşlığı şərh edərək qeyd edib ki, bu razılaşma şirkətin süni intellekt bulud xidmətlərinin genişləndirilməsi strategiyası üçün mühüm addımdır.
“Meta ilə tərəfdaşlığımızı genişləndirməkdən məmnunuq. Bu müqavilə uzunmüddətli və iri həcmli xidmət müqavilələri vasitəsilə əsas süni intellekt bulud biznesimizin inkişafını sürətləndirməyə kömək edəcək”, – deyə Arkadi Voloj bildirib.
Müqavilə barədə xəbərin yayılmasından sonra “Nebius” şirkətinin səhmləri birjadankənar ticarətdə təxminən 14 faiz artım göstərib.

Американская технологическая компания Meta подписала долгосрочное соглашение о сотрудничестве в сфере инфраструктуры искусственного интеллекта с нидерландским поставщиком облачных технологий Nebius.
Как сообщает Valyuta.az, общая стоимость соглашения может достигнуть 27 млрд долларов.
Согласно заявлению компании, в рамках договоренности Nebius в течение ближайших пяти лет предоставит Meta специализированные вычислительные мощности на сумму 12 млрд долларов через дата-центры, расположенные в различных регионах. В рамках этой инфраструктуры планируется реализовать одно из крупнейших внедрений новейших чипов для искусственного интеллекта Vera Rubin от компании Nvidia.
Кроме того, Meta взяла на себя обязательство в течение того же периода закупать у Nebius дополнительные вычислительные мощности. Отмечается, что стоимость этих дополнительных ресурсов может составить до 15 млрд долларов.
Руководство Meta также заявило, что компания планирует увеличить капитальные расходы, связанные с проектами в сфере искусственного интеллекта, до 135 млрд долларов уже в 2026 году.
Основатель и генеральный директор Nebius Аркадий Волож, комментируя сотрудничество, отметил, что это соглашение является важным шагом для стратегии расширения облачных сервисов компании в сфере искусственного интеллекта.
«Мы рады расширению партнерства с Meta. Этот контракт поможет ускорить развитие нашего основного бизнеса в области облачных сервисов искусственного интеллекта за счет долгосрочных и масштабных сервисных соглашений», — заявил Аркадий Волож.
После появления новости о заключении сделки акции Nebius на внебиржевых торгах выросли примерно на 14%.