Texnologiya sahəsində fəaliyyət göstərən bir sıra milyarder rəhbərlər öz sərvətlərini yaratdıqları rəqəmsal məhsullar hesabına qazansalar da, uşaqlarının həmin texnologiyalardan istifadəsini ciddi şəkildə məhdudlaşdırırlar.
2010-cu ildə “Apple” şirkətinin həmtəsisçisi Stiv Cobs “The New York Times” qəzetinə verdiyi müsahibədə bildirmişdi ki, onun uşaqları heç vaxt “iPad” istifadə etməyib. O qeyd etmişdi ki, ailəsində uşaqların texnologiyadan istifadəsi müəyyən qaydalarla məhdudlaşdırılır.
Valyuta.az xəbər verir ki, son illərdə sosial media və qısa formatlı videoların populyarlığının artması ilə “Silicon Valley” texnologiya rəhbərlərinin bu məsələyə yanaşması daha da diqqət çəkib. Bir çox texnologiya lideri uşaqlarının ekran qarşısında keçirdiyi vaxtı ciddi şəkildə məhdudlaşdırdıqlarını bildirir.
“YouTube” platformasının həmtəsisçisi Stiv Çen ötən il “Stanford Graduate School of Business”də çıxışı zamanı bildirib ki, uşaqların yalnız qısa videolar izləməsi arzuolunan deyil. Onun sözlərinə görə, qısa formatlı məzmun diqqət müddətinin azalmasına səbəb ola bilər və buna görə uşaqların daha uzun videolar izləməsi daha faydalı hesab olunur.
“Facebook”un ilk investorlarından biri olan milyarder Piter Til isə 2024-cü ildə keçirilən “Aspen Ideas Festival” tədbirində çıxışı zamanı iki azyaşlı övladına həftədə cəmi 1,5 saat ekran istifadəsinə icazə verdiyini bildirib. Bu açıqlama tədbirdə iştirak edənlər arasında təəccüb doğurub.
Digər texnologiya rəhbərləri də oxşar yanaşma sərgiləyirlər. “Microsoft”un həmtəsisçisi Bill Geyts övladlarına 14 yaşına qədər smartfon vermədiyini və ailə yeməkləri zamanı telefon istifadəsini qadağan etdiyini açıqlayıb. “Snap” şirkətinin baş direktoru Evan Şpiqel isə övladının ekran qarşısında keçirdiyi vaxtı həftədə 1,5 saatla məhdudlaşdırdığını bildirib.
2022-ci ildə “Twitter” platformasını satın alaraq adını “X” olaraq dəyişən İlon Mask isə sonradan uşaqlarının sosial mediadan istifadəsi üçün əvvəlcədən qaydalar müəyyən etməməyin bəlkə də səhv olduğunu qeyd edib.
“TikTok”un baş direktoru Şou Zi Çu da bu mövzuya münasibət bildirərək deyib ki, onun uşaqları platformadan istifadə etmək üçün hələ çox kiçikdir. O əlavə edib ki, əgər övladları ABŞ-da yaşasaydı və platformanın 13 yaşdan kiçik istifadəçilər üçün nəzərdə tutulmuş qoruyucu funksiyalarından yararlana bilsəydilər, tətbiqdən istifadə etmələrinə icazə verərdi. Bu rejimdə yoxlanılmış məzmun təqdim olunur, paylaşım etmək imkanı olmur və reklam göstərilmir.
Araşdırmalar da ekran vaxtının təsirləri ilə bağlı narahatlıqları təsdiqləyir. 2025-ci ildə təxminən 100 min insan üzərində aparılan bir araşdırma qısa formatlı videolardan istifadənin həm gənclərdə, həm də böyüklərdə idrak qabiliyyətinin zəifləməsi və psixi sağlamlıq göstəricilərinin pisləşməsi ilə əlaqəli ola biləcəyini göstərib.
Son dövrlərdə sosial mediaya qarşı tənqidlər də güclənib. Avstraliya və Malayziya 16 yaşdan kiçik yeniyetmələrin sosial mediadan istifadəsini qadağan edən ilk ölkələr olub. Fransa, Danimarka və Böyük Britaniya da oxşar qanunvericilik təşəbbüslərini nəzərdən keçirir.
Bu arada “Meta” şirkətinin baş direktoru Mark Zukerberq yaxın günlərdə məhkəmədə ifadə verərək şirkətinin platformalarının uşaqları sosial mediaya aludə etmək məqsədilə yaradıldığı barədə iddialara qarşı çıxış edib.
Bununla belə, bəzi sosial media rəhbərləri platformalarının zərərli olması ilə bağlı iddiaları qəbul etmir. “Instagram” rəhbəri Adam Mosseri bildirib ki, sosial mediadan həddindən artıq istifadə “klinik asılılıq” kimi qiymətləndirilə bilməz. “Meta” şirkətinin hüquqşünasları isə məhkəmə prosesində gənc istifadəçilərin təhlükəsizliyini artırmaq üçün “Instagram”da tətbiq edilən müxtəlif məhdudiyyətləri və qoruyucu funksiyaları qeyd ediblər.

Несмотря на то, что многие руководители технологических компаний заработали состояние благодаря созданию цифровых продуктов, они нередко строго ограничивают использование этих технологий своими детьми.
В 2010 году сооснователь компании Apple Стив Джобс в интервью газете The New York Times заявил, что его дети никогда не пользовались iPad. По его словам, в семье действуют определённые правила, ограничивающие использование технологий детьми.
Как сообщает Valyuta.az, в последние годы на фоне роста популярности социальных сетей и коротких видеороликов отношение руководителей из Кремниевой долины к этому вопросу привлекает всё больше внимания. Многие технологические лидеры отмечают, что серьёзно ограничивают время, которое их дети проводят перед экраном.
Сооснователь платформы YouTube Стив Чен в прошлом году во время выступления в Stanford Graduate School of Business заявил, что нежелательно, чтобы дети смотрели только короткие видео. По его словам, короткий формат контента может сокращать продолжительность концентрации внимания, поэтому более длинные видео считаются более полезными.
Один из первых инвесторов Facebook, миллиардер Питер Тиль, выступая в 2024 году на мероприятии Aspen Ideas Festival, рассказал, что разрешает своим двум маленьким детям пользоваться экраном всего около полутора часов в неделю. Это заявление вызвало удивление у участников мероприятия.
Другие руководители технологических компаний придерживаются похожего подхода. Сооснователь Microsoft Билл Гейтс ранее говорил, что не давал своим детям смартфоны до 14 лет и запрещал пользоваться телефонами во время семейных ужинов. Генеральный директор компании Snap Эван Шпигель также сообщил, что ограничивает экранное время своего ребёнка примерно полутора часами в неделю.
Илон Маск, который в 2022 году приобрёл платформу Twitter и переименовал её в X, позднее признал, что, возможно, было ошибкой не установить заранее определённые правила использования социальных сетей для своих детей.
Генеральный директор TikTok Шоу Цзы Чу также высказался по этому поводу, отметив, что его дети пока слишком малы для использования платформы. Он добавил, что если бы они жили в США и могли пользоваться защитными функциями TikTok для пользователей младше 13 лет, то он разрешил бы им использовать приложение. В таком режиме доступен проверенный контент, отсутствует возможность публикации и не показывается реклама.
Исследования также подтверждают обеспокоенность влиянием экранного времени. Исследование, проведённое в 2025 году среди примерно 100 тысяч человек, показало, что использование коротких видеороликов может быть связано с ухудшением когнитивных способностей и показателей психического здоровья как у молодых людей, так и у взрослых.
В последнее время усилилась и критика социальных сетей. Австралия и Малайзия стали первыми странами, запретившими использование социальных сетей подростками младше 16 лет. Франция, Дания и Великобритания также рассматривают аналогичные законодательные инициативы.
Тем временем генеральный директор компании Meta Марк Цукерберг недавно дал показания в суде, выступив против утверждений о том, что платформы его компании создавались с целью формирования зависимости детей от социальных сетей.
Тем не менее некоторые руководители социальных сетей не соглашаются с утверждениями о вреде их платформ. Глава Instagram Адам Моссери заявил, что чрезмерное использование социальных сетей нельзя рассматривать как «клиническую зависимость». Юристы компании Meta в ходе судебного разбирательства также подчеркнули различные ограничения и защитные функции, внедрённые в Instagram для повышения безопасности молодых пользователей.