Qrant alınması və ya verilməsi haqqında qanunvericiliyin pozulmasına görə yeni cərimlər müəyyənləşəcək.
Valyuta.az "Trend.az"a istinadən xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu, İnsan hüquqları komitələrinin martın 12-də keçirilən videokonfrans formatında birgə iclasında müzakirə olunan İnzibati Xətalar Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Mövcud qanunvericiliyə əsasən, Azərbaycan Respublikasının resipiyentləri, yaxud banklar və digər ödəniş xidməti təchizatçıları tərəfindən "Qrant haqqında" Qanunla müəyyən edilmiş qaydada qeydiyyata alınmamış qrant alınması (verilməsi) haqqında müqavilələr (qərarlar) üzrə bank əməliyyatlarının və hər hansı digər əməliyyatların aparılmasına görə vəzifəli şəxslər 2 500 manatdan 5000 manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər 5000 manatdan 8000 manatadək məbləğdə cərimə edilir.
Qanun layihəsinə əsasən, eyni əmələ görə fiziki şəxslər 1000 manatdan 2000 manatadək məbləğdə cərimə ediləcək.
Bütün xəbərlərAzərbaycanda xarici və birgə istehsal filmləri üzrə çəkilmiş xərclər qismən geri ödəniləcək

За нарушение законодательства о получении или предоставлении грантов предлагается установить новые штрафы.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Trend.az, это отражено в законопроекте о внесении изменений в Кодекс об административных проступках, который обсуждался 12 марта на совместном заседании комитетов Милли Меджлиса по правовой политике и государственному строительству, а также по правам человека, прошедшем в формате видеоконференции.
Согласно действующему законодательству, за проведение банковских операций и любых других операций по договорам (решениям) о получении или предоставлении грантов, не зарегистрированных в установленном Законом «О грантах» порядке, получатели в Азербайджане, а также банки и другие поставщики платёжных услуг штрафуются. Для должностных лиц размер штрафа составляет от 2500 до 5000 манатов, для юридических лиц — от 5000 до 8000 манатов.
Согласно законопроекту, за аналогичное нарушение физические лица будут штрафоваться на сумму от 1000 до 2000 манатов.