Azərbaycan yanacağının idxalına başlanmasından sonra Ermənistan bazarında qiymətlər bir neçə səbəbə görə aşağı düşüb.
Valyuta.az "Trend"ə istinadən xəbər verir ki, bunu Ermənistanın Rəqabətin Müdafiəsi Komissiyasının sədri Qeqam Gevorkyan bildirib.
Birincisi, daşınma xərcləri azalıb, çünki yüklər Azərbaycandan və Gürcüstandan dəmir yolu ilə gətirilir. İkincisi, bazar iştirakçılarından birinin daha ucuz məhsulu meydana çıxıb və digər iştirakçılar da bu reallığa uyğunlaşmağa məcbur olublar.
Onun sözlərinə görə, son beş ildə ölkənin yanacaq bazarında çoxsaylı kiçik şirkətlərdən əlavə üç yeni iri təsərrüfat subyekti fəaliyyətə başlayıb.
“Təəssüf ki, birja qiymətlərinin aşağı olduğu dövrdən istifadə etmək imkanı uzun çəkmədi, çünki hazırda dünya bazarında da qiymətlər artır . Qarşıdakı dövrdə proseslərin necə inkişaf edəcəyini və birjada vəziyyətin necə formalaşacağını anlamalıyıq”, – deyə Gevorkyan qeyd edib.

После начала импорта топлива из Азербайджана цены на армянском рынке снизились по нескольким причинам.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Trend, об этом заявил председатель Комиссии по защите конкуренции Армении Гегам Геворкян.
Во-первых, сократились транспортные расходы, поскольку грузы доставляются из Азербайджана и Грузии по железной дороге. Во-вторых, на рынке появился один из участников с более дешевой продукцией, что вынудило других игроков также адаптироваться к новым условиям.
По его словам, за последние пять лет на топливном рынке страны, помимо многочисленных малых компаний, начали работать три новых крупных хозяйствующих субъекта.
«К сожалению, воспользоваться периодом низких биржевых цен удалось недолго, поскольку сейчас на мировом рынке цены также растут. В ближайшее время нам предстоит понять, как будут развиваться процессы и как будет формироваться ситуация на бирже», — отметил Геворкян.