Mehdiyevlərə məxsus lizinq şirkətindən şikayət
Vətəndaş Əliyev Bəhruz Şahmurad oğlu “BTB LEASING” ASC-nin vəzifəli şəxsi tərəfindən aldadılaraq xeyli miqdarda pulunun ələ keçirildiyini iddia edir.
Valyuta.az teleqraf-a istinadla xəbər verir ki, vətəndaş müraciətində xeyli miqdarda vəsaitinin şirkət tərəfindən heç bir rəsmi sənəd təqdim edilmədən ələ keçirildiyini qeyd edib.
Bəhruz Əliyev 2025-ci ilin yanvar ayında kredit götürmək üçün “BTB LEASING” ASC-yə müraciət edib: “Kredit üçün ev girov qoymalı olduq. Mənim adımda problemli kredit olduğu üçün qardaşım Zaman Əliyevin evini girov qoyduq. Kredit qaynım Mirzəyev Eminəli Nobatəli oğlunun adına rəsmiləşdirildi. Kredit götürəndə evin alqı-satqı müqaviləsi əsasında “BTB LEASING” ASC-yə keçəcəyini bilmirdik və bu barədə bizə məlumat verilməmişdi.
ASC-nin əməkdaşları bizi notariusa apardıqdan sonra biz alqı-satqı müqaviləsinin bağlanacağından xəbərdar olmuşuq. Bu barədə ASC-nin əməkdaşlarına müraciət etdikdə, onlar “bizdə proses belədir, ev bizim adımıza keçdikdən və alqı-satqı müqaviləsi bağlandıqdan sonra pul veriləcəkdir” deyə cavab verdilər. Qardaşımın evi dəyərindən aşağı qiymətə - 230 min manata - “BTB LEASING” ASC-yə alqı-satqı müqaviləsi ilə rəsmiləşdirildi. Bizə kassadan 220 min manat pul verildi. Lakin binadan çıxdıqdan sonra həmin pulun 100 min manatını müxtəlif bəhanələrlə, guya evin ödənişini etməklərini əsas gətirərək bizdən aldılar.
Bununla yanaşı, ASC tərəfindən əlavə olaraq daha 6 min manat da xidmət haqqı olaraq bizdən alındı. Qaynım Eminəli Mirzəyevlə “BTB LEASING” ASC arasında Daxili Maliyyə Lizinq Müqaviləsi bağlanılıb. Həmin müqaviləyə əsasən, “BTB LEASING” ASC qardaşım tərəfindən satılan evin hüquqlarını qaynım Eminəli Mirzəyevin xeyrinə yüklü etdilər. Sözügedən lizinq müqaviləsinin 3-cü bəndində lizinq alan tərəfindən, yəni Eminəli Mirzəyevdən lizinq verən “BTB LEASING” ASC-yə 78.200 manat pulun avans şəklində verilməsi nəzərdə tutulubmuş. Lakin bizim bu məsələdən xəbərimiz olmayıb. Biz sadəcə 151.800 manat kredit götürmək istəmişik, lakin bizə 120.000 manat pul verilib. Həmçinin müqavilədə qeyd olunan 78.200 manatın guya Eminəli Mirzəyev tərəfindən ödənilməsi, qalanının da kreditə keçirilməsi yalan məlumatdır. Həmin bənddə göstərilir ki, 151.800 manat pul vəsaiti lizinq alan tərəfindən lizinq verənə “Ödəmə cədvəli”ndə göstərilən qaydalarla ödənilir.
Buna baxmayaraq, ASC tərəfindən bizə ümumilikdə 120 min manat pul verilib. Həmin məsələ ilə bağlı “BTB LEASING” ASC-yə müraciət edərək bizə 151.800 manat verilməli olduğu halda niyə 120.000 manat verilməsini soruşduqda, ASC-nin vəzifəli şəxsləri qalan 31.800 manatın sənədləşmə üçün xərclərə sərf olunduğunu bildirdilər”.
Bəhruz Əliyevin sözlərinə görə, həmin xərclərlə bağlı onlara hər hansı sənəd təqdim olunmayıb: “İddia edilən xərclərlə bağlı bizə sadəcə şirkətin müdir müavini vəzifəsində işləyən Vüsal Nəsibovun əl ilə yazılmış qeyd vərəqəsi təqdim olunub. Həmin qeyd vərəqəsindəki xərclərin ümumi cəmi belə 31.800 manat etmir. Etsə belə, orada qeyd olunan “Kasko gözləyən 3%” qeydinə görə tutulan 8.050 manat pul vəsaiti tamamilə bizim iradəmizdən kənar olub və bu barədə məlumatlandırılmamışıq. Müqavilənin 19-cu bəndində qeyd olunur ki, lizinq verən, yəni “BTB LEASING” ASC əmlak sığortalandıqdan sonra sığorta polisinin bir nüsxəsini lizinq alana verməlidir. Qeyd etdiyim kimi, bizə belə bir sənəd təqdim olunmayıb. Həmçinin müqavilənin 19.3-cü bəndində başqa risklərdən sığortalanmaq üçün tərəflər arasında əlavə sığorta müqaviləsinin bağlana bilməsi göstərilib və hər hansısa bir məcburiyyət qeyd olunmayıb. Lakin ASC-nin vəzifəli şəxsləri etibarımızdan sui-istifadə edərək pulumuzu ələ keçirmək üçün belə bir yola əl atıblar. Məsələ ilə bağlı Vüsal Nəsibova dəfələrlə müraciət etmişik. Kobud rəftarla üzləşmişik. Dəfələrlə müraciət olunduqdan sonra bizə cəmi 6 min manat pul qaytarılıb. Qalan məbləği qaytarmaqdan imtina edirlər. Haqlı idilərsə, 6 min manatı geri niyə qaytarırdılar? Deməli, bu məbləğ qanunsuz olaraq tutulub. Vüsal Nəsibov “bizdə sistem belə işləyir, sizə əlavə pul verilməyəcək” deyir. Vüsal Nəsibov deyir ki, bu şirkətin sahibinə görə onlara heç kim müdaxilə edə bilmir”.
Vətəndaşın iddiası ilə bağlı Vüsal Nəsibovla əlaqə saxlayaraq qeyd edilən müraciətlə bağlı fikrini öyrənmək istədik.
Vüsal Nəsibov sorğumuza yalnız yazılı şəkildə məktub ona çatdırıldığı halda cavablandıracağını bildirdi. Ona elektron formada müraciəti ünvanlaya biləcəyimizi desək də, bununla razılaşmadı.
Qeyd edək ki, vətəndaş Bəhruz Əliyev üzləşdikləri problem ilə bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına da müraciət edib.
Xatırladaq ki, adı çəkilən lizinq şirkəti ilə bağlı ilk problemli məsələ deyil. Daha əvvəl şirkətin Hüquq Departamentinin müdiri Ceyhun Əli-Zadə vətəndaşların külli miqdarda pulunu ələ keçirməkdə ittiham edilərək cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib.

Жалобы на лизинговую компанию, принадлежащую семье Мехдиевых, растут
Гражданин Алиев Бахруз Шахмурад оглы утверждает, что был обманут должностным лицом АО «BTB LEASING» и у него было похищено значительное количество денег.
Valyuta.az со ссылкой на teleqraf сообщает, что в заявлении гражданина отмечается, что значительная сумма его средств была похищена компанией без предоставления каких-либо официальных документов.
Бахруз Алиев в январе 2025 года обратился в АО «BTB LEASING» для получения кредита: «При оформлении кредита нам пришлось заложить дом. Так как у меня на имя имеется проблемный кредит, мы заложили дом моего брата Замана Алиева. Кредит был оформлен на имя моего зятя Эминали Нобател оглы Мирзаева. При взятии кредита мы не знали, что на основании договора купли-продажи дом будет передан в собственность «BTB LEASING» АО, и нам об этом не сообщали.
Сотрудники АО после того, как отвели нас к нотариусу, сообщили нам о заключении договора купли-продажи. Когда мы обратились по этому поводу к сотрудникам АО, они ответили: «У нас таков процесс, после того как дом перейдет на наше имя и будет заключен договор купли-продажи, деньги будут выданы». Дом моего брата был оформлен в АО «BTB LEASING» по договору купли-продажи по цене ниже рыночной — 230 тысяч манатов. Из кассы нам выдали 220 тысяч манатов. Однако после выхода из здания с нас взяли 100 тысяч манатов под разными предлогами, якобы для оплаты дома.
Кроме того, АО взяло с нас дополнительно 6 тысяч манатов в качестве сервисного сбора. Между моим зятем Эминали Мирзаевым и АО «BTB LEASING» был заключен внутренний финансовый лизинговый договор. Согласно этому договору, АО «BTB LEASING» обременило права на дом, проданный моим братом, в пользу моего зятя Эминали Мирзаева. В пункте 3 указанного договора лизинга предусмотрена авансовая оплата лизингополучателем, то есть Эминали Мирзаевым, в пользу лизингодателя — АО «BTB LEASING» в размере 78 200 манатов. Однако мы не знали об этом. Мы просто хотели взять кредит в размере 151 800 манатов, но получили 120 000 манатов. Также информация о том, что 78 200 манатов якобы были оплачены Эминали Мирзаевым, а остальная сумма перечислена на кредит, является ложной. В указанном пункте говорится, что сумма в 151 800 манатов выплачивается лизингополучателем лизингодателю в порядке, предусмотренном в графике платежей.
Несмотря на это, АО выдало нам всего 120 тысяч манатов. При обращении в АО «BTB LEASING» и вопросе, почему вместо 151 800 манатов нам было выдано только 120 тысяч, уполномоченные лица АО сообщили, что оставшиеся 31 800 манатов были потрачены на оформление документов».
По словам Бахруза Алиева, никакие документы, подтверждающие эти расходы, им не предоставлены: «По поводу заявленных расходов нам была предоставлена только рукописная записка заместителя директора компании Вусала Насибова. Общая сумма расходов, указанная в этой записке, не достигает 31 800 манатов. Кроме того, удержание 8 050 манатов по записи «3% ожидаемый каско» было произведено без нашего ведома и согласия. В пункте 19 договора указано, что лизингодатель, то есть АО «BTB LEASING», должен после страхования имущества выдать лизингополучателю один экземпляр страхового полиса. Как я уже сказал, нам такой документ не предоставлен. В пункте 19.3 договора также предусмотрена возможность заключения дополнительного договора страхования от иных рисков по согласию сторон, при этом никакого обязательства не установлено. Однако уполномоченные лица АО, злоупотребляя нашим доверием, воспользовались этим и похитили наши деньги. Мы неоднократно обращались к Вусалу Насибову по этому поводу. Нам отвечали грубо. После многочисленных обращений нам вернули всего 6 тысяч манатов. Они отказываются возвращать остальную сумму. Если бы они были правы, почему бы им тогда возвращать эти 6 тысяч? Значит, эта сумма была удержана незаконно. Вусал Насибов говорит, что «у нас такая система работы, вам дополнительное возмещение не полагается». Он также заявляет, что из-за владельца этой компании никто не может им вмешиваться».
Мы связались с Вусалом Насибовым по поводу заявленных жалоб гражданина и хотели узнать его мнение.
Вусал Насибов сообщил, что ответит только в письменном виде, если к нему будет направлено официальное письмо. Хотя мы предложили направить запрос в электронном виде, он не согласился.
Отметим, что гражданин Бахруз Алиев обратился с проблемой к правоохранительным органам.
Напомним, что это не первая проблемная ситуация, связанная с указанной лизинговой компанией. Ранее руководитель юридического отдела компании Джейхун Али-Заде был привлечен к уголовной ответственности за присвоение крупных сумм денег граждан.
Отметим, что указанная лизинговая компания была создана в 2017 году путем приобретения 74,98% акций компанией АО «Bank BTB», принадлежащей невестке Рамиза Мехтиева, Нигар Исмаил кызы Мехдиевой.