Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun ehtiyatları 2 milyard manatı keçib
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun ehtiyatları 2 milyard manatı keçib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu nazir Anar Əliyev Milli Məclisn bugünkü plenar iclasında "Dövlət sosial müdafiə fondunun 2026-cı il büdcəsi haqqında" və "İşsizlikdən sığorta fondunun 2026-cı il büdcəsi haqqında" qanun layihələrinin ikinci oxunuşda müzakirəsində bildirib.
"Bu məbləğin 1,7 milyard manatını biz investisiya edirik. Investisiya siyasətimiz olduqca təhlükəsiz və konservativdir. Biz burada əsas hədəf kimi çalışırıq ki, investisiya gəlirlərindən əldə edilən vəsaiti yenə də sosial istilahatlara - xüsusən şəhid ailərinin, müharibə əlilərinin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılmasına, protez-ortopedik vasitələrin təminatı ilə bağlı tədbirlərə, DOST infrastrukturunun inkişafına, uşaq evləri, sosial xidmət evləri, reabilitasiya mərkəzlərinin təmirinə, yeni müəssisələrin açılmasına yönəldək", - deyə o qeyd edib.
Bundan başqa, nazirin sözlərinə görə, 2018-2025-ci illərdə Fondun gəlirləri təxminən iki dəfə artıb: "2018-ci ildə bu rəqəm 3 milyard 752 milyon manat, 2025-ci ildə isə 7 milyard 617 milyon manatdır. 2026-cı ildə isə bizim proqnoz elədiyimiz gəlirlər 8 milyard 323 milyon manat təşkil edir. Bir ildə gəlirlər 9 % artır. Xərclərdə də iki dəfəyə yaxın artım var. 2018-ci ildə 3 milyard 758 milyon manatla başlamışdıq. 2025-ci ildə bu xərclər 7 milyard 676 milyon manat təşkil edir. 2026-cı il üçün isə xərclərimiz 11 % artır və 8 milyard 483 milyon manat təşkil edir".

Резервы Государственного фонда социальной защиты превысили 2 миллиарда манатов
Резервы Государственного фонда социальной защиты при Министерстве труда и социальной защиты населения превысили 2 миллиарда манатов.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил министр Анар Алиев на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса в ходе второго чтения законопроектов «О бюджете Государственного фонда социальной защиты на 2026 год» и «О бюджете Фонда страхования от безработицы на 2026 год».
«1,7 миллиарда манатов из этой суммы мы инвестируем. Наша инвестиционная политика достаточно безопасна и консервативна. Мы ставим основной целью направлять доходы от инвестиций на социальные реформы — особенно на улучшение жилищно-бытовых условий семей шехидов, инвалидов войны, обеспечение протезно-ортопедическими средствами, развитие инфраструктуры DOST, ремонт детских домов, домов социального обслуживания, реабилитационных центров, а также на открытие новых учреждений», — отметил он.
По словам министра, доходы фонда в 2018-2025 годах примерно удвоились: «В 2018 году эта сумма составляла 3 миллиарда 752 миллиона манатов, в 2025 году — 7 миллиардов 617 миллионов манатов. В 2026 году прогнозируемые доходы составят 8 миллиардов 323 миллиона манатов. За год доходы увеличиваются на 9 %. Расходы также выросли почти вдвое. В 2018 году мы начинали с 3 миллиардов 758 миллионов манатов. В 2025 году расходы составили 7 миллиардов 676 миллионов манатов. На 2026 год расходы увеличиваются на 11 % и составят 8 миллиардов 483 миллиона манатов».