ABŞ-də kriptovalyuta birjası "Binance" ilə bağlı yeni araşdırma başlanıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, "The Wall Street Journal" nəşrinin məlumatına görə, bəzi İranla əlaqəli qrupların ABŞ sanksiyalarını keçmək üçün "Binance" platformasından istifadə edib-etmədiyi yoxlanılır. İddialara əsasən, bu yolla göndərilən vəsaitlərin ümumi məbləği 1,7 milyard dollara çata bilər.
Məlumata görə, məsələ ilə bağlı ABŞ Senatında da araşdırma başladılıb. Senatın Daxili Təhlükəsizlik Komitəsinin üzvü Richard Blumenthal ötən ay bu iddialarla bağlı araşdırma təşəbbüsü irəli sürüb.
"Binance" isə səsləndirilən iddiaları rədd edir. Şirkət bildirib ki, İranla əlaqəli qruplara birbaşa vəsait ötürülməyib və şübhəli hesab edilən bir çox kriptovalyuta cüzdanı platforma tərəfindən bağlanıb.

В США начато новое расследование в отношении криптовалютной биржи «Binance».
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на издание «The Wall Street Journal», проверяется, использовалась ли платформа «Binance» некоторыми группами, связанными с Ираном, для обхода санкций США. По имеющейся информации, общий объём средств, переведённых таким образом, может достигать 1,7 миллиарда долларов.
Также сообщается, что расследование начато и в Сенате США. Член Комитета Сената по внутренней безопасности Ричард Блюменталь в прошлом месяце инициировал проверку по этим обвинениям.
«Binance» опровергает предъявленные обвинения. Компания заявила, что прямые переводы средств иранским группам не осуществлялись, а многие подозрительные криптовалютные кошельки были заблокированы платформой.