Daha 4 ölkənin vətəndaşları Azərbaycana vizasız gələ biləcək - RƏSMİ
Vətəndaşların səyahət imkanlarının asanlaşdırılması və ölkələr arasında əlaqələrin gücləndirilməsi məqsədilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının, Oman Sultanlığının, Küveyt Dövlətinin və Bəhreyn Krallığının ümumvətəndaş pasportlarına malik olan vətəndaşlarının 2026-cı ilin 15 fevral tarixindən 2027-ci ilin 15 fevral tarixinədək Azərbaycan Respublikasının ərazisinə daxil olması üçün viza tələbi ləğv edilib.
Valyuta.az "Trend"ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Dövlət Miqrasiya Xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, yeni qaydaların qüvvədə olduğu dövr ərzində müvafiq ölkə vətəndaşları Azərbaycan Respublikasına üç dəfə vizasız gələ və hər girişdə 30 günədək qala bilərlər. Ölkə ərazisinə turizmdən fərqli məqsədlər ilə gəlmək və ya burada uzunmüddət qalmaq niyyətində olan sadalanan ölkə vətəndaşları qanunvericiliyin tələblərinə uyğun qaydada müvafiq viza əldə etdikdən sonra Azərbaycana gələ bilərlər.
Həmçinin Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının, Oman Sultanlığının, Küveyt Dövlətinin, Bəhreyn Krallığının və Qətər Dövlətinin aidiyyəti dövlət qurumları tərəfindən rəsmiləşdirilmiş etibarlıq müddəti ən azı 6 ay olan müvəqqəti və ya daimi yaşayış icazələrinə malik üçüncü ölkə vətəndaşları üçün müvafiq müddət çərçivəsində bir girişli 30 günlük turizm məqsədli vizanın Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında əldə edilməsi imkanı yaradılıb.
Xatırladaq ki, Azərbaycan ərazisində 15 gündən artıq müvəqqəti olan əcnəbilərin Miqrasiya Məcəlləsinin tələblərinə müvafiq qaydada olduğu yer üzrə qeydiyyata alınması zəruridir. Həmçinin qanunvericilikdə nəzərdə tutulan əsaslar mövcud olduğu təqdirdə əcnəbilər ölkə ərazisində müvəqqəti olma müddətləri bitənədək bu müddətin uzadılması və ya müvəqqəti yaşama icazəsinin verilməsi üçün "ASAN xidmət" mərkəzlərində fəaliyyət göstərən "miqrasiya xidmətləri" işçi pəncərəsi vasitəsilə fiziki qaydada və ya Xidmətin rəsmi internet səhifəsinin "Elektron xidmətlər" bölməsinə keçid etməklə elektron qaydada Dövlət Miqrasiya Xidmətinə müraciət etməlidir.

С 15 февраля 2026 года по 15 февраля 2027 года отменяется визовый режим для граждан Королевства Саудовская Аравия, Султаната Оман, Государства Кувейт и Королевства Бахрейн, имеющих общегражданские паспорта, для въезда на территорию Азербайджанской Республики.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Trend, об этом заявили в Государственной миграционной службе.
Отмечается, что в период действия новых правил граждане указанных стран смогут трижды въехать в Азербайджан без визы и находиться в стране до 30 дней при каждом въезде. В случае намерения прибыть в страну не с туристической целью либо пребывать на территории Азербайджана длительный срок, граждане перечисленных государств должны получить соответствующую визу в порядке, предусмотренном законодательством.
Кроме того, для граждан третьих стран, имеющих временный или постоянный вид на жительство сроком действия не менее шести месяцев, оформленный компетентными органами Королевства Саудовская Аравия, Султаната Оман, Государства Кувейт, Королевства Бахрейн и Государства Катар, предусмотрена возможность получения однократной 30-дневной туристической визы в международных аэропортах Азербайджанской Республики в указанный период.
Напомним, что иностранцы, временно пребывающие на территории Азербайджана более 15 дней, обязаны зарегистрироваться по месту пребывания в соответствии с требованиями Миграционного кодекса. При наличии оснований, предусмотренных законодательством, иностранные граждане до истечения срока временного пребывания могут обратиться в Государственную миграционную службу для продления этого срока либо получения разрешения на временное проживание — лично через окно «Миграционные услуги» в центрах «ASAN xidmət» или в электронном порядке через раздел «Электронные услуги» на официальном сайте службы.