Çində məktəb və ali təhsil müəssisələrində süni intellekt məcburi fənn olacaq
Çin hakimiyyəti ibtidai məktəbdən ali təhsil müəssisələrinə qədər təhsilin bütün pillələrində süni intellektin məcburi qaydada tədrisini nəzərdə tutan beşillik planı təsdiqləyib.
Yeni təhsil strategiyası süni intellekt texnologiyalarından səmərəli istifadə etməyi bacaran və innovativ iqtisadiyyatın inkişafına töhfə verəcək mütəxəssislərin hazırlanmasına yönəlib.
Sənədə əsasən, süni intellektin tədrisi ayrıca seçmə fənn kimi deyil, əsas təhsil proqramlarına inteqrasiya olunacaq. İslahatın əsas məqsədi şagird və tələbələrdə müasir rəqəmsal texnologiyalarla işləmək üzrə praktiki bacarıqlar formalaşdırmaq və onlara bu texnologiyaları real problemlərin həllində tətbiq etməyi öyrətməkdir.
Çin hakimiyyəti süni intellekt sahəsində bacarıqların inkişafını milli iqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyinin artırılmasının əsas amillərindən biri hesab edir.
Son illərdə Çin süni intellekt sahəsində tədqiqatlara, eləcə də bu texnologiyaların sənaye, səhiyyə, nəqliyyat və dövlət idarəçiliyində tətbiqinə fəal şəkildə investisiya yatırır. İndi isə ölkə kadr hazırlığının sistemli şəkildə təşkilinə üstünlük verir.
Ekspertlərin fikrincə, məktəblilərin süni intellekt texnologiyaları ilə erkən tanış olması rəqəmsal savadlılıq səviyyəsinin yüksəlməsinə və qarşıdakı onilliklərdə əmək bazarında tələb olunacaq mütəxəssislərin hazırlanmasına imkan verəcək.

Власти Китая утвердили пятилетний план, предусматривающий обязательное изучение искусственного интеллекта на всех уровнях образования — от начальной школы до высших учебных заведений.
Новая образовательная стратегия направлена на подготовку специалистов, способных эффективно использовать технологии искусственного интеллекта и вносить вклад в развитие инновационной экономики.
Согласно документу, обучение искусственному интеллекту будет не отдельным факультативным предметом, а частью основных образовательных программ. Главная цель реформы — сформировать у школьников и студентов практические навыки работы с современными цифровыми технологиями и научить применять их для решения реальных задач.
Власти Китая рассматривают развитие навыков в сфере искусственного интеллекта как один из ключевых факторов повышения конкурентоспособности национальной экономики.
В последние годы Китай активно инвестирует в исследования в области искусственного интеллекта, а также во внедрение этих технологий в промышленность, здравоохранение, транспорт и государственное управление. Теперь страна делает ставку на системную подготовку кадров.
По мнению экспертов, раннее знакомство школьников с технологиями искусственного интеллекта позволит повысить уровень цифровой грамотности и подготовить специалистов, которые будут востребованы на рынке труда в ближайшие десятилетия.