Kriptovalyuta dünyasının ən məşhur simalarından biri olan Çanqpenq Zhao (CZ) yenidən milyarderlər siyahısında diqqət mərkəzinə düşüb. “Forbes” jurnalının hesablamalarına görə, onun şəxsi sərvəti hazırda 110 milyard dollara çatıb və bu göstərici ilə o, dünyanın ən varlı insanları siyahısında 17-ci yeri tutur. Bu nəticə CZ-ni hətta Bill Qeytsdən də varlı edir.
Həbsdən milyardlara
Təxminən bir il yarım əvvəl CZ çətin dövr yaşayırdı. Onun qurduğu “Binance” ilə bağlı ABŞ-da aparılan geniş araşdırmadan sonra Zhao pul yuyulmasına qarşı effektiv nəzarət sistemi qurmadığını etiraf etmişdi.
Nəticədə o, 50 milyon dollar şəxsi cərimə ödəməyə, “Binance” şirkətinin isə 4,3 milyard dollar cərimə ödəməsinə, CEO vəzifəsindən istefa verməyə və Kaliforniyada 4 ay həbs cəzası çəkməyə razı olmuşdu.
Lakin aradan cəmi 17 ay keçdikdən sonra onun maliyyə vəziyyəti tamamilə dəyişdi.
Sərvətin əsas mənbəyi – “Binance”
CZ-nin sərvətinin böyük hissəsi yenə də qurucusu olduğu “Binance” şirkətindən gəlir. Şirkət öz maliyyə göstəricilərini açıq şəkildə paylaşmasa da, sənaye ekspertlərinin qiymətləndirmələrinə görə “Binance”-in dəyəri təxminən 100 milyard dollardır, CZ isə şirkətin təxminən 90%-nə sahibdir
Birja dünya kripto bazarının təxminən 38%-ni idarə edir
Məlumatlara görə, Binance 2024 və 2025-ci illərdə 16–17 milyard dollar gəlir əldə edib. Müqayisə üçün, ABŞ-da fəaliyyət göstərən “Coinbase” həmin dövrdə 6,6 milyard dollar gəlir qazanıb.
Bundan əlavə, “Binance” ekosisteminə daxil olan “BNB Chain” blokçeyn şəbəkəsinin bazar dəyəri də 88 milyard dollar civarındadır.
Siyasi amillər və yeni əlaqələr
CZ-nin sərvətinin artdığı dövr ABŞ-da siyasi dəyişikliklərlə də üst-üstə düşür. Donald Tramp kriptovalyutaya daha müsbət yanaşan siyasət vədləri ilə yenidən hakimiyyətə gəlib.
Bu dövrdə “Binance”, Trump ailəsinin kripto layihəsi olan “World Liberty Financial” ilə əməkdaşlıq edib. Abu-Dabi investisiya fondu “MGX” tərəfindən “Binance”ə 2 milyard dollarlıq investisiya qoyularkən həmin layihənin “USD1” stablecoini ödəniş vasitəsi kimi qəbul olunub.
Bundan bir müddət sonra Trump CZ-ni tam şəkildə əfv edib və Zhao yenidən ABŞ biznes dairələrində görünməyə başlayıb.
Bununla belə, Binance ətrafında mübahisələr tamamilə bitmiş sayılmır. Son aylarda bəzi beynəlxalq media qurumları şirkətin sanksiya altında olan İran təşkilatlarına yönəlmiş əməliyyatları araşdıran əməkdaşları işdən çıxardığını iddia edib. Binance isə bu ittihamları rədd edərək qanunlara uyğun fəaliyyət göstərdiyini bildirib.

Одна из самых известных фигур мира криптовалют — Чанпэн Чжао (CZ) вновь привлекла внимание, оказавшись в списке миллиардеров. По данным журнала «Forbes», его личное состояние сейчас достигает 110 миллиардов долларов, что ставит его на 17-е место в рейтинге самых богатых людей мира. Этот показатель делает CZ богаче даже Билла Гейтса.
От тюрьмы к миллиардами
Около полутора лет назад CZ переживал сложный период. После масштабного расследования в США, связанного с основанной им компанией «Binance», Чжао признал, что не создал эффективную систему контроля против отмывания денег.
В результате он согласился выплатить личный штраф в размере 50 миллионов долларов, компания «Binance» — штраф в 4,3 миллиарда долларов, а также уйти в отставку с поста CEO и отбыть четырёхмесячный срок заключения в Калифорнии.
Однако всего через 17 месяцев его финансовое положение кардинально изменилось.
Основной источник богатства — «Binance»
Большая часть состояния CZ по-прежнему связана с компанией «Binance», которую он основал. Хотя компания не раскрывает свои финансовые показатели открыто, по оценкам отраслевых экспертов, стоимость «Binance» составляет около 100 миллиардов долларов, при этом CZ владеет примерно 90% компании.
Биржа управляет около 38% мирового крипторынка
Согласно данным, «Binance» получила доход в 16–17 миллиардов долларов в 2024 и 2025 годах. Для сравнения, компания «Coinbase», работающая в США, за тот же период заработала 6,6 миллиарда долларов.
Кроме того, рыночная капитализация блокчейн-сети «BNB Chain», входящей в экосистему «Binance», составляет около 88 миллиардов долларов.
Политические факторы и новые связи
Рост состояния CZ совпал с политическими изменениями в США. Дональд Трамп вернулся к власти с обещаниями более позитивного отношения к криптовалютам.
В этот период «Binance» сотрудничала с криптопроектом семьи Трампа — «World Liberty Financial». Инвестиционный фонд из Абу-Даби «MGX» вложил в «Binance» 2 миллиарда долларов, при этом «USD1» stablecoin был принят в качестве платежного средства данного проекта.
Немного позже Трамп полностью помиловал CZ, и Чжао вновь стал активно появляться в деловых кругах США.
Тем не менее споры вокруг «Binance» полностью не прекратились. В последние месяцы некоторые международные СМИ утверждали, что компания уволила сотрудников, расследовавших операции с иранскими организациями, находящимися под санкциями. В «Binance» отвергли эти обвинения, заявив, что действуют в соответствии с законом.