İyulun 24-də, saat 10:00-da "Bank Respublika" ASC-nin səhmdarlarının növbədənkənar ümumi yığıncağı keçiriləcək.
Valyuta.Az xəbər verir ki, yığıncaq bankın Bakı şəhəri, Xəqani küçəsi, 21 ünvanında yerləşən baş ofisində olacaq.
Yığıncağın gündəliyinə "Bank Respublika"nın inkişaf strategiyası və bununla əlaqədar kapital strukturuna dair müzakirələrin və müvafiq qərarın qəbul edilməsi, "Bakı Sığorta" ASC və "Respublika İnvest" MMC-nin fəaliyyətinə dair müzakirələrin və müvafiq qərarın qəbul edilməsi, imtiyazlı səhmlərin buraxılması yolu ilə nizamnamə kapitalının artırılmasının təsdiq edilməsi, nizamnamə kapitalının artırılması ilə əlaqədar bankın Nizamnaməsinə müvafiq dəyişikliyin təsdiq edilməsi və bankın Mükafatlandırma Siyasətinin təsdiq edilməsi daxildir.
"Bank Respublika" 1992-ci ildə yaradılıb. Onun nizamnamə kapitalı 73,961 milyon manatdır. Bankın səhmlərinin 63,32 %-i Natiq Quliyevə (Müşahidə Şurasının sədri), 18,46 %-i Elçin Quliyevə, 8,47 %-i Namiq Quliyevə, 5,45 %-i Şakir Rəhimova, 4,22 %-i SIDT-yə, 0,08 %-i isə digər şəxslərə məxsusdur.
Banka məxsus olan "Respublika İnvest" 2007-ci ildə dövlət qeydiyyatına alınıb. Onun nizamnamə kapitalı 120 min manatdır.
"Bank Respublika"nın 93,32 % paya malik olduğu "Bakı Sığorta"nın lisenziyası (4 sentyabr 2009-cu ildə verilib) isə Azərbaycan Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin 13 dekabr 2024-cü il tarixli qərarı ilə könüllü müraciət əsasında ləğv olunub.

24 июля в 10:00 состоится внеочередное общее собрание акционеров ОАО «Bank Respublika».
Как сообщает Valyuta.az, собрание пройдет в головном офисе банка по адресу: город Баку, улица Хагани, 21.
В повестку собрания включены обсуждение стратегии развития Bank Respublika и связанных с этим вопросов структуры капитала с принятием соответствующего решения, обсуждение деятельности ОАО «Bakı Sığorta» и ООО «Respublika Invest» с принятием соответствующего решения, утверждение увеличения уставного капитала путем выпуска привилегированных акций, утверждение соответствующих изменений в Устав банка в связи с увеличением уставного капитала, а также утверждение Политики вознаграждения банка.
Bank Respublika был создан в 1992 году. Его уставный капитал составляет 73,961 млн манатов. 63,32% акций банка принадлежат Натику Гулиеву, председателю Наблюдательного совета, 18,46% — Эльчину Гулиеву, 8,47% — Намику Гулиеву, 5,45% — Шакиру Рагимову, 4,22% — SIDT, 0,08% — другим лицам.
Принадлежащая банку компания Respublika Invest была зарегистрирована в 2007 году. Ее уставный капитал составляет 120 тыс. манатов.
Лицензия Bakı Sığorta, в которой Bank Respublika владеет долей 93,32%, была выдана 4 сентября 2009 года и аннулирована решением Правления Центрального банка Азербайджана от 13 декабря 2024 года на основании добровольного обращения.