ABŞ-nin bu ştatı 2030-cu ilə qədər dünyanın ən böyük data mərkəzi bazarına çevrilə bilər
Süni intellektə artan tələbat və enerji məhdudiyyətləri Şimali Amerikanın rəqəmsal infrastruktur xəritəsini dəyişir.
Valyuta.az xəbər verir ki, "JLL" şirkətinin 2025-ci il üzrə Şimali Amerika Data Mərkəzi Hesabatına əsasən, Texas 2030-cu ilə qədər Virciniyanı geridə qoyaraq dünyanın ən böyük data mərkəzi bazarına çevrilə bilər.
Hesabatda bildirilir ki, hazırda Şimali Amerikada tikintisi davam edən data mərkəzi gücünün 64 faizi ənənəvi bazarlardan kənar ərazilərdə — Qərbi Texas, Tennessi, Viskonsin və Ohayo kimi ştatlarda yerləşir. Mövcud sahələr üzrə boşluq səviyyəsi isə ardıcıl ikinci ildir ki, rekord həddə — cəmi 1 faiz təşkil edir.
"JLL"in qlobal data mərkəzi komandasında idarəedici direktor vəzifəsində çalışan Kört Holkombun sözlərinə görə, Texas geniş torpaq sahələri və zəngin enerji resursları sayəsində investorlar üçün ən cəlbedici məkanlardan biridir. Ştat günəş və külək enerjisi, eləcə də təbii qaz ehtiyatları ilə böyük enerji gücünə malikdir. Hazırda Texasda 6,5 qiqavat gücündə data mərkəzi layihəsi tikilir ki, bu da ştatın liderliyə yüksələcəyi proqnozunu gücləndirir.
Şimali Virciniya uzun illərdir dünyanın ən böyük data mərkəzi bazarı hesab olunsa da, burada enerji gücü ilə bağlı məhdudiyyətlər mövcuddur. Virciniyanın şəbəkə operatoru "PJM" artan tələbat fonunda daha sərt enerji idarəetmə qaydaları tətbiq edib. Texasda fəaliyyət göstərən "ERCOT" da fövqəladə hallarda oxşar səlahiyyətlərə malikdir, lakin bir çox tərtibatçılar alternativ enerji mənbələrinə üstünlük verirlər.
"JLL" hazırda Şimali Amerika üzrə 39 qiqavat aktiv gücə malik 40-dan çox yeni bazarı izləyir. Bu gücün təxminən yarısı "Google", "Oracle" və "Amazon Web Services" kimi iri texnologiya şirkətləri tərəfindən istifadə olunur.
Şirkətin məlumatına görə, bazarda “süni intellekt köpüyü” ilə bağlı narahatlıqlar özünü doğrultmur. Ardıcıllıqla iki il rekord dərəcədə aşağı boşluq səviyyəsi qeydə alınıb və iri layihələrin əksəriyyəti əvvəlcədən icarə müqavilələri ilə təmin edilib. 2025-ci ildə data mərkəzləri üzrə icarə haqları 9 faiz artıb və 2030-cu ilə qədər illik orta hesabla 7 faizlik artım proqnozlaşdırılır.
Bütün xəbərlərEtsy "Depop"u 1,2 milyard dollara "eBay"a satır
20.02.2026Gecə Bakının əsas yollarından biri bağlı olacaq
20.02.2026“AzerGold”un avtomobilləri satışa çıxarılır
Bazar dəyərinə görə dünyanın ən böyük bankları - SİYAHI
20.02.2026Dünya bazarında qızıl 27 dollaradək bahalaşıb
20.02.2026İnam Kərimov: Məhkəmə sistemində süni intellektin tətbiqi ilə bağlı konkret addımlar atılır
20.02.2026Keçmişdə məhsullar “illərlə işləsin” deyə hazırlanırdı, bu gün isə “tez satılsın və yenisi alınsın”

Техас может стать крупнейшим рынком дата-центров в мире к 2030 году
Растущий спрос на технологии искусственного интеллекта и энергетические ограничения меняют карту цифровой инфраструктуры Северной Америки.
Как сообщает Valyuta.az, согласно отчёту компании JLL «Североамериканский рынок дата-центров — 2025», штат Техас к 2030 году может обогнать Виргиния и стать крупнейшим рынком дата-центров в мире.
В отчёте отмечается, что в настоящее время 64% строящихся в Северной Америке мощностей дата-центров расположены за пределами традиционных рынков — в таких штатах, как Теннесси, Висконсин и Огайо, а также в Западном Техасе. Уровень вакантности существующих площадей второй год подряд остаётся на рекордно низком уровне — всего 1%.
По словам управляющего директора глобальной команды дата-центров JLL Кёрта Холкомба, Техас является одним из наиболее привлекательных направлений для инвесторов благодаря обширным земельным ресурсам и богатым энергетическим возможностям. Штат располагает значительными мощностями солнечной и ветровой энергетики, а также запасами природного газа. В настоящее время в Техасе строятся проекты дата-центров общей мощностью 6,5 гигаватта, что усиливает прогнозы о его выходе в мировые лидеры.
Хотя Северная Виргиния на протяжении многих лет считается крупнейшим рынком дата-центров в мире, регион сталкивается с ограничениями по энергомощностям. Сетевой оператор PJM Interconnection ужесточил правила управления энергоснабжением на фоне растущего спроса. В Техасе оператор ERCOT также обладает аналогичными полномочиями в чрезвычайных ситуациях, однако многие девелоперы отдают предпочтение альтернативным источникам энергии.
JLL в настоящее время отслеживает более 40 новых рынков в Северной Америке с совокупной активной мощностью 39 гигаватт. Около половины этих мощностей используется такими технологическими гигантами, как Google, Oracle и Amazon Web Services.
По данным компании, опасения относительно «пузыря искусственного интеллекта» не подтверждаются. Уже второй год подряд фиксируется рекордно низкий уровень вакантности, а большинство крупных проектов обеспечены предварительными договорами аренды. В 2025 году арендные ставки на дата-центры выросли на 9%, а до 2030 года прогнозируется их среднегодовой рост на уровне 7%.