“Yuxarı Baş” qoruğunu 9 ayda 69 mindən çox xarici turist ziyarət edib
“Yuxarı Baş” Milli Tarix-Memarlıq Qoruğunda 2025-ci il ərzində bərpa və konservasiya işləri davam etdirilir. Bir neçə tarixi obyekt üzrə son tamamlanma mərhələsi həyata keçirilir. Dairəvi Məbəd də bərpa olunan abidələr arasında yer alır.
Valyuta.az bu barədə Azərbaycan Respublikası Dövlət Turizm Agentliyinin Qoruqları idarəetmə Mərkəzinə istinadən xəbər verir.
Qoruğun ziyarətçi sayı ilin 9 ayı üzrə ümumilikdə 140 min 691 nəfər olub. Onların 71 min 16 nəfərini yerli, 69 min 675 nəfərini isə xarici turistlər təşkil edib. Ümumi axında yerli turistlərin payı 50,47 faiz, xarici qonaqların payı isə 49,53 faiz səviyyəsində qeydə alınıb.

Заповедник «Юхары Баш» за девять месяцев принял свыше 69 тысяч иностранных туристов
В Национальном историко-архитектурном заповеднике «Юхары Баш» в 2025 году продолжаются работы по реставрации и консервации. По ряду исторических объектов реализуется заключительный этап восстановительных работ; среди реставрируемых памятников — и Круглый храм.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Управляющий центр заповедников Государственного агентства по туризму Азербайджанской Республики, число посетителей заповедника за девять месяцев текущего года составило в общей сложности 140 691 человек.
Из них 71 016 человек — местные жители, 69 675 человек — иностранные туристы. Доля местных туристов в общем потоке составила 50,47 %, доля иностранных гостей — 49,53 %.