Bakı şəhəri, Nizami rayonu, Məhsəti Gəncəvi küçəsində yerləşən Xəzər Universitetində (Neftçilər korpusu) bir sıra əmək müqavilələrinin elektron sistemə keçirilmədiyi müəyyən edilib.
Valyuta.az "Teleqraf"a istinadən xəbər verir ki, bu səbəbdən ali təhsil müəssisəsi Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti tərəfindən tərtib edilmiş protokolla cərimələnib.
Yoxlama zamanı universitetin 43 əməkdaşına aid əmək müqavilələrinin elektron qaydada rəsmiləşdirilmədiyi aşkarlanıb. Nöqsanların aradan qaldırılması üçün qurum universitetə 3 iş günü vaxt verib. Lakin müəyyən olunmuş müddətdə tələb yerinə yetirilmədiyi üçün Xəzər Universiteti İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 539.1-1-ci maddəsinə əsasən 2 min manat məbləğində cərimə edilib.
Nizami Rayon Məhkəməsi protokola əsasən cəriməni qüvvədə saxlayıb. Lakin universitet qərarla razılaşmadığını bildirib.
Qeyd olunub ki, Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti tərəfindən verilən 3 günlük müddət ərzində işçilərin əksəriyyəti məzuniyyətdə olublar. Həmçinin universitetin mövqeyinə görə, işçilər məzuniyyətdə olmasalar belə, 43 əmək müqaviləsinin cəmi 3 gün ərzində elektron sistemə daxil edilməsi texniki baxımdan mümkün deyil.

В Хазарском университете десятки сотрудников работали без оформленных трудовых договоров в электронной системе.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Teleqraf, в расположенном на улице Мехсети Гянджеви в Низаминском районе Баку корпусе Хазарского университета («Нефтчиляр» корпус) было выявлено, что ряд трудовых договоров не внесены в электронную систему.
В связи с этим высшее учебное заведение было оштрафовано на основании протокола, составленного Государственной службой инспекции труда при Министерстве труда и социальной защиты населения.
В ходе проверки установлено, что в отношении 43 сотрудников университета трудовые договоры не были оформлены в электронном порядке. Для устранения нарушений учреждению был предоставлен трёхдневный срок. Однако, поскольку в установленный срок требование не было выполнено, Хазарский университет был оштрафован на 2 000 манатов на основании статьи 539.1-1 Кодекса об административных правонарушениях.
Низаминский районный суд оставил штраф в силе. Вместе с тем университет выразил несогласие с данным решением.
Отмечалось, что в течение предоставленного трёхдневного срока большинство сотрудников находились в отпуске. Кроме того, по позиции университета, даже если бы сотрудники не были в отпуске, внесение в электронную систему 43 трудовых договоров в течение всего лишь трёх дней технически невозможно.