ABŞ-da yerləşən “Vinci” adlı süni intellekt əsaslı yarımkeçirici və avadanlıq startapı ümumilikdə 46 milyon dollar investisiya cəlb edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, startap cəlb olunan vəsaiti fizika əsaslı süni intellekt sisteminin genişləndirilməsi, məhsul inkişafının sürətləndirilməsi və yarımkeçirici istehsalçıları üçün tətbiq imkanlarının artırılması məqsədilə istifadə edəcəyini açıqlayıb.
2023-cü ildə Hardik Kabaria və Sara Osentoski tərəfindən təsis edilən “Vinci”, avadanlıq dizaynı və yarımkeçirici inkişaf proseslərini optimallaşdırmaq üçün fizika yönümlü süni intellekt həlləri təqdim edir. Şirkətin sistemi real avadanlıq mühəndisləri komandası kimi fəaliyyət göstərərək dizaynları təhlil edir.
Platforma minlərlə simulyasiyanı bir neçə saat ərzində tamamlayır və yüksək fiziki dəqiqliklə nəticələr təqdim edir. Süni intellekt modelləri ilə sübut edilmiş fizika metodlarını birləşdirən bu yanaşma, ənənəvi dizayn və doğrulama proseslərini əhəmiyyətli dərəcədə qısaldır.
Sistem müştərinin təhlükəsizlik divarı arxasında işləyərək məlumat məxfiliyini qoruyur və əlavə təlimə ehtiyac duymadan təsdiqlənmiş nəticələr təqdim edir. Hazırda “Vinci”nin istehsala hazır platforması üç böyük yarımkeçirici istehsalçısı tərəfindən yeni nəsil çip dizaynlarını dəstəkləmək üçün istifadə olunur. Bu texnologiya həm inkişaf xərclərini azaldır, həm də dizayn proseslərini sürətləndirərək mühəndislik komandalarının məhsuldarlığını artırır.

Стартап в области искусственного интеллекта и полупроводникового оборудования под названием «Vinci», расположенный в США, привлек в общей сложности 46 миллионов долларов инвестиций.
Как сообщает Valyuta.az, стартап заявил, что привлечённые средства будут использованы для расширения системы искусственного интеллекта на базе физики, ускорения разработки продукта и увеличения возможностей применения для производителей полупроводников.
Основанный в 2023 году Хардиком Кабария и Сарой Осентоски, «Vinci» предлагает физико-ориентированные решения искусственного интеллекта для оптимизации процессов проектирования оборудования и разработки полупроводников. Система компании работает как команда инженеров по аппаратному обеспечению, анализируя проекты.
Платформа завершает тысячи симуляций за несколько часов и предоставляет результаты с высокой физической точностью. Этот подход, сочетающий искусственный интеллект с проверенными физическими методами, существенно сокращает традиционные процессы проектирования и валидации.
Система работает за брандмауэром клиента, защищая конфиденциальность данных, и предоставляет проверенные результаты без необходимости дополнительного обучения. В настоящее время платформа «Vinci», готовая к производству, используется тремя крупными производителями полупроводников для поддержки дизайна чипов нового поколения. Эта технология сокращает расходы на разработку и ускоряет процессы проектирования, повышая производительность инженерных команд.