ABŞ-da fəaliyyət göstərən “Unconventional AI” startapı 475 milyon dollarlıq ilkin investisiya raundunu tamamlayıb. Maliyyələşdirmə mərhələsinə “Andreessen Horowitz” (a16z) və “Lightspeed Venture Partners” birgə rəhbərlik ediblər.
Valyuta.az xəbər verir ki, yapay intellekt sahəsində çalışan şirkətin investisiya raunduna həmçinin Ceff Bezos, “Lux Capital”, “DCVC” və “Databricks” də qoşulub.
Bu sərmayə nəticəsində cəmi iki ay əvvəl - 2025-ci ilin sentyabrında təsis edilmiş “Unconventional AI” startapının dəyəri 4,5 milyard dollara yüksəlib.
Şirkət investisiyanı bioloji neyronlardan ilham alan yeni nəsil süni intellekt çiplərinin və həmin çiplər üçün nəzərdə tutulmuş modellərin eyni vaxtda inkişaf etdirilməsi məqsədilə istifadə edəcəyini açıqlayıb.
“Naveen Rao” tərəfindən təsis edilmiş startap beynin işləmə prinsiplərini təqlid edən, yalnız ehtiyac yarandıqda enerji sərf edən və mövcud çiplərlə müqayisədə 1000 dəfə daha səmərəli ola biləcək süni intellekt sürətləndiricisi hazırlayır.
Şirkətin təqdim etdiyi sistem çip üzərində (SoC) dizayna əsaslanır və CPU, neyronabənzər emal vahidləri, qarışıq siqnallı sxemlər, eləcə də RRAM kimi yeni nəsil yaddaş texnologiyalarını birləşdirir. Bundan əlavə, “Unconventional AI” bu çiplərlə tam uyğunlaşdırılmış süni intellekt modellərini də özü hazırlayır və nəticədə avadanlıq ilə proqram təminatı arasında tam inteqrasiya təmin olunur.

Стартап Unconventional AI, работающий в США, завершил раунд начального инвестирования на сумму 475 миллионов долларов. Раунд финансирования возглавили совместно Andreessen Horowitz (a16z) и Lightspeed Venture Partners.
Сообщает Valyuta.az, что в инвестиционный раунд компании, работающей в области искусственного интеллекта, также присоединились Джефф Безос, Lux Capital, DCVC и Databricks.
В результате этого инвестирования стоимость стартапа Unconventional AI, основанного всего два месяца назад, в сентябре 2025 года, выросла до 4,5 миллиарда долларов.
Компания сообщила, что использует инвестиции для одновременной разработки нового поколения чипов искусственного интеллекта, вдохновленных биологическими нейронами, и моделей, предназначенных для этих чипов.
Основанный Навином Рао стартап разрабатывает ускоритель искусственного интеллекта, имитирующий принципы работы мозга, который расходует энергию только при необходимости и может быть в 1000 раз эффективнее существующих чипов.
Представленная компанией система основана на чипе с системой на кристалле (SoC) и объединяет CPU, нейроподобные вычислительные блоки, гибридные аналоговые схемы, а также новые технологии памяти, такие как RRAM. Кроме того, Unconventional AI самостоятельно разрабатывает модели искусственного интеллекта, полностью адаптированные к этим чипам, что обеспечивает полную интеграцию аппаратного и программного обеспечения.