Süni intellekt aləti “Neptune.ai” "OpenAI"ın tərkibinə keçir
"OpenAI" süni intellekt modellərinin təlim proseslərində istifadə olunan alət və infrastrukturunu gücləndirmək məqsədilə Polşa mənşəli “Neptune.ai” şirkətini satın alacağını açıqlayıb. Tərəflər razılaşmanın maliyyə detalları barədə məlumat verməyiblər.
Valyuta.az “Bloomberg”ə istinadən xəbər verir ki, satınalma "OpenAI" səhmləri ilə maliyyələşdiriləcək.
Süni intellektin təlim prosesi milyonlarla neyron təbəqəsinin necə işlədiyini və qarşılıqlı təsirə girdiyini anlamağa əsaslanır. Bu təbəqələrdən toplanan texniki məlumatların təhlili modelin səhvlərini düzəltmək və performansını artırmaq baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Lakin məlumatların həm mürəkkəbliyi, həm də həcmi onların emalını çətinləşdirir.
“Neptune.ai” bu problemi aradan qaldırmaq üçün tədqiqatçılara model təbəqələrini məlumat itkisinə səbəb olan sıxılma (“downsampling”) olmadan izləməyə imkan verən platforma hazırlayıb. Bu yanaşma öyrənmə prosesinin daha aydın müşahidəsinə, qeyri-dəqiq və səmərəsiz elementlərin asanlıqla müəyyənləşdirilməsinə şərait yaradır. Platforma, həmçinin modelin səhvlərdən necə öyrəndiyini göstərən “gradient” izləmə funksiyası və aktivləşdirmə funksiyası analizini də asanlaşdıraraq modelin hansı neyronları işə salmalı olduğunu daha optimal şəkildə müəyyən etməyə imkan verir.
“Neptune.ai” hazırda "OpenAI" da daxil olmaqla 60 mindən çox süni intellekt tədqiqatçısı tərəfindən istifadə olunur. OpenAI bu platformanın təqdim etdiyi təcrübə izləmə, təbəqə təhlili və metrik müqayisə imkanlarını öz tədqiqat infrastrukturuna inteqrasiya etməyi planlaşdırır.
"OpenAI"ın baş elmi işçisi Yakub Paçotski bu barədə belə bildirib: “'Neptune.ai' mürəkkəb təlim proseslərini təhlil etməyi asanlaşdıran sürətli və dəqiq bir sistem qurub. Alətlərini təlim infrastrukturumuza daxil etməklə modellərin necə öyrəndiyinə dair görünüşümüzü artıracağıq”.
Şirkətin qurucusu və baş direktoru Pyotr Nyecvyec isə qeyd edib: “Yaxşı alətlər tədqiqatçıların ən yaxşı işlərini görməsinə şərait yaradır. OpenAI-a qoşulmaq bu vizyonu daha geniş miqyasda həyata keçirmək imkanı verir”.
“Neptune.ai” 4 mart tarixində müstəqil platformasını bağlayacağını, istifadəçilərin məlumatlarını köçürməsi üçün bələdçi və alətlər təqdim edəcəyini açıqlayıb. Bu satınalma OpenAI-ın son həftələrdə atdığı ikinci addımdır; şirkət yaxın vaxtda “Apple”ın sabiq əməkdaşları tərəfindən qurulan “Software Applications Inc.” şirkətini də öz tərkibinə qatmışdı.

OpenAI приобретает польскую платформу Neptune.ai для усиления обучения моделей ИИ
Компания «OpenAI» объявила, что приобретет польскую компанию «Neptune.ai» с целью усиления инструментов и инфраструктуры, используемых при обучении моделей искусственного интеллекта. Стороны не раскрывают финансовые детали сделки.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Bloomberg, приобретение будет профинансировано за счет акций «OpenAI».
Обучение систем ИИ основано на понимании того, как работают и взаимодействуют между собой миллионы слоев нейронных сетей. Анализ технических данных, собираемых с этих слоев, имеет ключевое значение для исправления ошибок модели и повышения ее производительности. Однако сложность и объем таких данных заметно затрудняют их обработку.
«Neptune.ai» предлагает решение этой проблемы, предоставляя исследователям платформу, которая позволяет отслеживать слои модели без сжатия данных (даунсемплинга), приводящего к их потере. Такой подход обеспечивает более прозрачное наблюдение за процессом обучения и облегчает выявление неточных или неэффективных элементов. Платформа также поддерживает функцию отслеживания градиентов и анализ функций активации, что позволяет более оптимально определять, какие нейроны должны активироваться в модели.
В настоящее время «Neptune.ai» используют более 60 тысяч исследователей в области искусственного интеллекта, включая команду «OpenAI». Компания планирует интегрировать в собственную исследовательскую инфраструктуру возможности платформы по отслеживанию экспериментов, анализу слоев и сравнению метрик.
Главный научный сотрудник «OpenAI» Якуб Пацоцкий заявил: «Neptune.ai создала быструю и точную систему, которая упрощает анализ сложных процессов обучения. Интегрируя их инструменты в нашу инфраструктуру, мы расширим представление о том, как обучаются наши модели».
Основатель и генеральный директор «Neptune.ai» Петр Нецвец, в свою очередь, отметил: «Хорошие инструменты позволяют исследователям показывать лучшие результаты. Присоединение к OpenAI дает нам возможность реализовать это видение в гораздо большем масштабе».
«Neptune.ai» сообщила, что 4 марта закроет свою независимую платформу и предоставит пользователям инструкции и инструменты для переноса данных. Это уже вторая сделка «OpenAI» за последние недели: недавно компания также приобрела «Software Applications Inc.», основанную бывшими сотрудниками Apple.