Şəkiyə mediatur təşkil olunub
Dekabrın 2-də Dövlət Turizm Agentliyinin təşkilatçılığı ilə Şəki şəhərinə media nümayəndələrinin səfəri baş tutub.
Səfərin məqsədi Şəkinin daxili turizm imkanlarını daha geniş nümayiş etdirmək, bölgədə turistlər üçün yaradılan şəraiti, həyata keçirilən layihələri ictimaiyyətə təqdim etmək olub.
Şəkinin Öyrət kəndi ərazisində yerləşən "BioGarden" eko-aqro turizm təsərrüfatı ilə tanışlıq zamanı jurnalistlərə məlumat verilib ki, səkkiz hektar ərazini əhatə edən bağda üç mindən çox meyvə ağacı var. Həmçinin, bağda arıçılıq təsərrüfatı da mövcuddur.
Qeyd olunub ki, “BioGarden” Aqroekoloji Turizm Məkanı 2010-cu ildən etibarən biznes turizm fəaliyyəti göstərir. Biznes subyektinin əsas məqsədi Azərbaycanın şimal-qərb bölgəsində aqrobio müxtəlifliyin inkişafına və davamlı istifadəsinə nail olmaq, turizm fəaliyyəti göstərməkdir. Bununla yanaşı, ekoloji təmiz kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı, istehsal olunan ekoloji təmiz məhsullardan istifadə etməklə milli yeməkləri təqdimatı, aqroturizm imkanlarının genişləndirilməsi və təşviqi də əsas hədəflərdir.
Şəkinin qədim və mühüm təsərrüfat sahələrindən biri olan ipəkçilik barədə dolğun məlumat əldə etmək üçün jurnalistlər “Azəripək” ASC-də də olublar. Bildirilib ki, hazırda “Azəripək” ASC-nin baramadan xam ipək açan, toxucu, boyaq-bəzək istehsalatları, burucu və xalça sexləri fəaliyyət göstərir. Müəssisədə yüksək keyfiyyətli 100% təbii xam ipək, müxtəlif ipək məhsullar, eyni zamanda kəlağayı, şərf, çitmə və sair istehsal olunur. İstehsal edilən məhsullar xarici ölkələrə ixrac olunur.
Media mənsubları Şəkidə sənətkarlarla görüşüb, onların iş prosesi ilə yaxından tanış olub, məşhur Şəki halvasının hazırlanması prosesini izləyiblər. Halvaçı Xosrov Qafarov bu şirniyyat növünün hazırlanmasındakı incəliklər barədə ətraflı məlumat verib. Şəkinin ənənəvi dulusçuluq sənət növü ilə tanışlıq zamanı isə dulusçu Əhəd Məmmədov media mənsublarına öz emalatxanasında master-klas göstərib, hazırladığı məhsulların çeşidindən, təyinatından danışıb.
Mediatur çərçivəsində dekabrın 3-də “Yuxarı Baş” Milli Tarix-Memarlıq Qoruğu ərazisinə baş çəkən jurnalistlərə buradakı tarixi abidələr, maddi-mədəniyyət nümunələri, eyni zamanda Xan sarayı barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, DTA tabeliyindəki qoruqlarda, o cümlədən “Yuxarı Baş” qoruğunda tarix, mədəniyyət və təbiət abidələrinin, maddi-mədəni irsin qorunması ilə yanaşı, ərazinin turistlər üçün daha maraqlı məkana çevrilməsi üçün cari bərpa və yenidənqurma işləri görülür. Bu işlərin davamı kimi, hazırda Dairəvi Məbəddə bərpa işləri həyata keçirilir.
Mediatur zamanı jurnalistlər sahibkar Sevinc Bayramovaya məxsus “Süsən” istehsalat müəssisəsində də olublar. Media mənsublarına “Süsən” brendi ilə istehsal olunan kəlağayılar, onların çeşidi, daxili və xarici bazarda tələbat, turistlərin bu məhsul növünə marağı barədə məlumat verilib.

Медиатур в Шеки: журналистам представили туристический потенциал региона
2 декабря при организационной поддержке Государственного агентства по туризму состоялась поездка представителей СМИ в город Шеки.
Цель визита заключалась в более широком представлении внутреннего туристического потенциала Шеки, ознакомлении общественности с условиями, созданными для туристов в регионе, а также с реализуемыми проектами.
В ходе ознакомления с эко-агротуристическим хозяйством «BioGarden», расположенным на территории села Ойрят Шекинского района, журналистам сообщили, что сад площадью восемь гектаров насчитывает более трёх тысяч плодовых деревьев. На его территории также функционирует пасека.
Было отмечено, что агроэкологический туристический объект «BioGarden» с 2010 года работает в сфере бизнес-туризма. Основной целью хозяйства является содействие развитию и устойчивому использованию агробиологического разнообразия в северо-западном регионе Азербайджана, а также развитие туризма. Кроме того, среди ключевых задач — производство экологически чистой сельскохозяйственной продукции, презентация национальных блюд с использованием этой продукции, а также расширение и продвижение агротуристических возможностей.
Для более подробного ознакомления с одним из древнейших и важнейших хозяйственных направлений Шеки — шелководством — журналисты также посетили ОАО «Азерипек». Как было отмечено, в настоящее время на предприятии действуют цеха по размотке кокона и производству натурального шелка-сырца, ткацкий, красильно-декоративный, крутильный и ковровый цеха. Здесь выпускаются 100-процентный натуральный шелк-сырец, различные изделия из шелка, а также кялагаи, шарфы, платки и другая продукция. Готовая продукция экспортируется за рубеж.
Представители СМИ встретились в Шеки с местными мастерами, подробно ознакомились с их работой и наблюдали за приготовлением знаменитой шекинской халвы. Халвачı Хосров Гафаров подробно рассказал о тонкостях её приготовления. В рамках знакомства с традиционным для Шеки гончарным ремеслом гончар Ахад Мамедов провёл мастер-класс в своей мастерской, рассказав об ассортименте и назначении изготавливаемых изделий.
3 декабря в рамках медиатура журналисты также посетили территорию Национального историко-архитектурного заповедника «Юхары Баш». Им была представлена подробная информация о расположенных здесь памятниках истории, образцах материальной культуры, а также о Дворце ханов. Было отмечено, что в заповедниках, подведомственных Государственному агентству по туризму, в том числе в «Юхары Баш», наряду с сохранением исторических, культурных и природных памятников, ведутся работы по восстановлению и реконструкции, направленные на повышение туристической привлекательности этих территорий. В настоящее время реставрационные работы продолжаются в Круглом храме.
В рамках поездки журналисты также посетили производственное предприятие «Süsən», принадлежащее предпринимателю Севиндж Байрамовой. Представителям медиа рассказали о кялагаях, выпускаемых под брендом «Süsən», их ассортименте, спросе на внутреннем и внешнем рынках, а также об интересе туристов к этой продукции.