“RİCON” MMC bizi Qarabağda işlədib pulumuzu vermir” - Rəsmi açıqlama
Valyuta.az xəbər verir ki, bu şikayətlə “Qafqazinfo”ya həmin şirkətdə çalışmış Vüsal Nəcəfov müraciət edib.
Onun iddiasına görə, təxminən 200-ə yaxın işçi bir ildir maaşlarının veriləcəyi günü gözləyir: “2023-cü ildən “RİCON” MMC-də Füzuli rayonunun abadlaşdırılmasında iştirak etmişik. 2024-cü ilin iyun ayında Cəbrayıl layihəsində çalışmışıq. Həmin ilin noyabr ayınadək maaşımızı bir az tez-bir az gec aldıq. 2025-ci ilin fevralınadək bizim 3 aylıq əməkhaqqımız ödənilməyib.
Dəfələrlə problemlə bağlı müraciət etmişik, amma pulumuzu ödəmirlər. Sonuncu dəfə rəhbərliklə sentyabr ayında görüşmüşük. Bizə vəd verildi ki, texnikalar var, onları satıb ödəniş edəcəklər. Amma hələ də bir xəbər yoxdur, telefon nömrələrinə də zəng çatmır”.
Şikayətçi bildirib ki, müqavilə əsasında işləyiblər və bütün qaimələr də vurulduğu halda, şirkət ödənişi etmək istəmir. O, həmçinin qeyd edib ki, haqqı tapdalanan bəzi işçilər hüquq-mühafizə orqanlarına və Əmək Müfəttişliyinə də müraciət ediblər.
Problemlə bağlı “RİCON” şirkətinin rəhbər şəxsləri ilə dəfələrlə əlaqə saxlamağa çalışılsa da, jurnalistin zənglərinə cavab verilməyib.
Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətindən sorğuya cavab olaraq bildirildi ki, “RİCON” MMC-də əmək hüquqlarının pozulması (son haqq-hesabın ödənilməməsi) ilə bağlı bir neçə işçi tərəfindən daxil olan müraciətlər Xidmətin Bakı Şəhər İdarəsində araşdırılıb: “Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların dayandırılması haqqında” Qanuna əsasən müəssisədə yerində araşdırma aparmaq mümkün olmayıb. “RİCON” MMC və müraciət edən şəxslər tərəfindən tələb olunan sənədlər təqdim edildiyi halda, araşdırma davam etdiriləcək və nəticələr barədə əlavə məlumat veriləcək.
Bununla yanaşı, vətəndaşların müraciətlərinin araşdırılması zamanı müəyyən nöqsanlar aşkar edilib və İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələrinə əsasən inzibati icraat aparılıb, nəticəsi barədə müraciət müəlliflərinə məlumat veriləcək. Eyni zamanda, Xidmətə “RİCON” MMC-nin işçilərindən kollektiv müraciət də daxil olub və hazırda həmin müraciət üzrə araşdırma aparılır”.
Məlumat üçün bildirək ki, son 2 ilə nəzər salsaq, “RİCON” MMC-nin dəfələrlə milyon manatlıq tenderlərin qalibi olduğunu görə bilərik.

Жалобы работников ООО «RICON» на невыплату зарплаты и расследование со стороны трудовой службы
Жалобы работников ООО «RICON» на невыплату зарплаты и расследование со стороны трудовой службы - Официальное заявление
«RICON» ООО работает с нами в Карабахе уже несколько месяцев и не выплачивает зарплату.
Как сообщает Valyuta.az, с такой жалобой в «Qafqazinfo» обратился бывший сотрудник этой компании Вюсал Наджафов.
По его словам, около 200 работников уже год ждут дня выплаты зарплаты: «С 2023 года мы участвовали в благоустройстве Физули района в ООО «RICON». В июне 2024 года работали над проектом в Джебраиле. До ноября того же года мы получали зарплату с некоторой задержкой. Однако к февралю 2025 года нам не выплатили зарплату за 3 месяца.»
«Мы неоднократно обращались с этой проблемой, но нам не платят. В последний раз мы встречались с руководством в сентябре. Нам обещали, что техника будет продана, и нам выплатят деньги. Но до сих пор никаких новостей, а по телефонам не отвечают».
Жалобщик отметил, что они работали по договору, все накладные были оформлены, однако компания не желает производить выплаты. Он также сообщил, что некоторые пострадавшие сотрудники обратились в правоохранительные органы и в Службу надзора за трудовыми правоотношениями.
Несколько попыток связаться с руководством ООО «RICON» для получения комментариев не увенчались успехом — журналистам не ответили на звонки.
В ответе Государственной службы по надзору за трудовыми правоотношениями было сообщено, что по нескольким жалобам работников ООО «RICON» о нарушении трудовых прав (невыплата окончательного расчёта) проводится расследование отделением по г. Баку: «В связи с законом о приостановке проверок в сфере предпринимательства проведение выездной проверки в организации невозможно. При наличии необходимых документов от ООО «RICON» и заявителей расследование будет продолжено, и дополнительная информация будет предоставлена».
«Кроме того, в ходе рассмотрения жалоб граждан выявлены определённые нарушения, по которым проводится административное дело в соответствии с соответствующими статьями Кодекса об административных правонарушениях. Результаты будут доведены до заявителей. Также в службу поступило коллективное обращение от работников ООО «RICON», по которому в настоящее время проводится расследование».
Для справки отметим, что за последние 2 года ООО «RICON» неоднократно становилось победителем тендеров на миллионы манатов.