Qlobal səhmlər FED-in dekabr faiz endirimi gözləntiləri fonunda yüksəldi
Qlobal bazarlar həftəyə müsbət başlayıb. İnvestorların ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin (FED) artıq gələn ay faiz endiriminə gedə biləcəyi yönündə artan gözləntiləri səhmlərin dəyərini yüksəldib. Hazırda treyderlər FED-in dekabrda 25 baza bəndi endirim ehtimalını 60% səviyyəsində qiymətləndirirlər.
Valyuta.az xəbər verir ki, həftə ərzində ABŞ-də pərakəndə satışlar və istehsalçı qiymətləri üzrə yeni statistik məlumatlar açıqlanacaq. Britaniyanın maliyyə naziri Reçel Rives də uzun müddətdir gözlənilən büdcə təqdimatını bu həftə elan edəcək.
Asiya bazarlarında yüksəliş qeydə alınıb.
Yaponiyada bazarların tətil səbəbindən bağlı olduğu gündə Asiya indeksləri müsbət dinamika göstərib.
MSCI Asiya-Sakit Okean indeksi 1% artıb
Cənubi Koreyanın Kospi indeksi 0,15% yüksəlib
ABŞ fyuçersləri də günə artımla başlayıb:
Nasdaq futures - +0,8%
S&P 500 futures - +0,55%
EuroStoxx 50 futures - +0,7%
FED rəsmilərinin açıqlamaları bazara stimul verib
FED-in nüfuzlu rəsmisi Con Uilyams faizlərin “yaxın dövrdə” azala biləcəyini bildirib. Goldman Sachs iqtisadçıları da dekabrda bir faiz endirimi, 2026-cı ilin mart və iyun aylarında isə əlavə yumşalma gözləyirlər.
Bununla belə, ötən həftə texnologiya şirkətlərinin yüksək qiymətləndirilməsinə dair narahatlıqlar əsas ABŞ indekslərini mənfi zonada saxlayıb.
Məlumat çatışmazlığı FED üçün çətinlik yaradır
ABŞ-da bu ay baş vermiş hökumət bağlanması nəticəsində bəzi mühüm iqtisadi məlumatlar toplanmayıb. Əmək Statistika Bürosu oktyabr ayı üzrə istehlak qiymətləri indeksinin dərcini ləğv edib. Bu isə FED-in iqtisadi mənzərəni qiymətləndirməsini çətinləşdirir.

Глобальные рынки начали неделю с роста на фоне ожиданий снижения ставок ФРС
Глобальные рынки начали неделю с роста. Рост стоимости акций обусловлен растущими ожиданиями инвесторов о том, что Федеральная резервная система США (ФРС) может снизить процентные ставки уже в следующем месяце.
В настоящее время трейдеры оценивают вероятность снижения ставок ФРС на 25 базисных пунктов в декабре на уровне 60%.
Valyuta.az сообщает, что в течение недели будут опубликованы новые статистические данные по розничным продажам и ценам производителей в США. Финансовый министр Великобритании Рэйчел Ривз также объявит долгожданный бюджет на этой неделе.
В азиатских рынках зафиксирован рост.
В Японии, несмотря на выходной день на биржах, индекс MSCI Asia-Pacific вырос на 1%, а южнокорейский индекс Kospi повысился на 0,15%.
Фьючерсы США также открылись ростом:
Nasdaq futures - +0,8%
S&P 500 futures - +0,55%
EuroStoxx 50 futures - +0,7%
Заявления представителей ФРС стимулируют рынок Авторитетный представитель ФРС Джон Уильямс заявил, что процентные ставки могут снизиться в «ближайшее время».
Экономисты Goldman Sachs также ожидают снижение ставок в декабре и дальнейшего смягчения в марте и июне 2026 года.
Однако на прошлой неделе опасения относительно высокой оценки технологических компаний удерживали основные индексы США в отрицательной зоне.
Отсутствие данных создаёт сложности для ФРС В результате приостановки работы правительства США в этом месяце некоторые важные экономические данные не были собраны. Бюро трудовой статистики отменило публикацию индекса потребительских цен за октябрь. Это осложняет ФРС оценку экономической ситуации.