"Paramount", “Warner Bros. Discovery” şirkətini satın almaq üçün təxminən 108 milyard dollarlıq təklifini yeniləyib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu addım “Oracle” şirkətinin qurucusu Lerri Ellison tərəfindən verilmiş 40,4 milyard dollarlıq geri alınmaz şəxsi zəmanət əsasında atılıb.
Yenilənmiş təklifə əsasən, "Warner Bros. Discovery" səhmdarlarına hər bir səhm üçün 30 dollar nağd ödəniş nəzərdə tutulur. "Paramount"un açıqlamasında bildirilir ki, Ellison yalnız sərmayənin maliyyələşdirilməsi üçün deyil, həm də potensial təzminat iddiaları ilə bağlı şəxsi zəmanət verməyə razılıq göstərib. Bundan əlavə, Ellison ailəsinə məxsus fondun bu proses başa çatanadək aktiv strukturlarında dəyişiklik etməyəcəyi də öhdəlik kimi təqdim olunub.
Bu təklif, "Warner Bros. Discovery"nin rəhbərliyinin "Netflix" ilə əldə olunan razılaşmanı üstün tutaraq Paramount-un ilkin təklifini rədd etməsindən sonra irəli sürülüb. "Netflix" ilə razılaşma şirkətin televiziya, kino və rəqəmsal yayım aktivlərini hər səhm üçün 27,75 dollar dəyərində qiymətləndirir və ümumilikdə 82,7 milyard dollarlıq şirkət dəyərini əsas götürür. "Warner Bros. Discovery" rəhbərliyi, "Paramount"un əvvəlki təklifini maliyyə baxımından qeyri-inandırıcı hesab etmişdi.
"Paramount"un yeni təklifi məhz bu tənqidlərə cavab verməyi hədəfləyir. Şirkət, təklifin tam maliyyələşdirildiyini və maliyyə qeyri-müəyyənliyinin aradan qaldırıldığını bəyan edir. Bununla belə, "Warner Bros. Discovery"nin hazırda "Netflix" ilə bağladığı məcburi müqavilənin mövcudluğu prosesi mürəkkəbləşdirir.
Sənaye mütəxəssisləri bu vəziyyəti Hollivudda əsas oyunçular arasında davam edən rəqabətin növbəti mərhələsi kimi qiymətləndirirlər. Bir tərəfdə ənənəvi studiya modelini qlobal yayım platforması ilə birləşdirməyi hədəfləyən Netflix razılaşması, digər tərəfdə isə Ellison ailəsinin maliyyə dəstəyini arxasına almış "Paramount"un daha yüksək nağd təklifi dayanır. "Warner Bros. Discovery" rəhbərliyinin bu yenilənmiş təklifə necə cavab verəcəyi yaxın günlərdə məlum olacaq.

«Paramount» обновила свое предложение о покупке компании «Warner Bros. Discovery» приблизительно на 108 миллиардов долларов.
Как сообщает Valyuta.az, этот шаг стал возможен благодаря безотзывной личной гарантии в размере 40,4 миллиарда долларов, предоставленной основателем компании «Oracle» Ларри Эллисоном.
Согласно обновленному предложению, акционерам «Warner Bros. Discovery» предполагается выплата 30 долларов наличными за каждую акцию. В заявлении «Paramount» отмечается, что Эллисон согласился предоставить личную гарантию не только для финансирования инвестиций, но и для возможных компенсационных претензий. Кроме того, фонд, принадлежащий семье Эллисон, обязался не изменять структуру своих активов до завершения этой сделки.
Это предложение было выдвинуто после того, как руководство «Warner Bros. Discovery» отвергло первоначальное предложение «Paramount», предпочтя соглашение с «Netflix». Сделка с «Netflix» оценивает телевизионные, кино и цифровые активы компании в 27,75 долларов за акцию, что в целом соответствует стоимости компании в 82,7 миллиарда долларов. Руководство «Warner Bros. Discovery» посчитало первоначальное предложение «Paramount» финансово неубедительным.
Новое предложение «Paramount» нацелено именно на то, чтобы ответить на эти критические замечания. Компания заявляет о полном финансировании предложения и устранении финансовой неопределенности. Тем не менее, наличие обязательного договора с «Netflix» в настоящее время усложняет процесс.
Отраслевые эксперты оценивают ситуацию как следующий этап продолжающейся конкуренции между ключевыми игроками Голливуда. С одной стороны, стоит соглашение с «Netflix», направленное на интеграцию традиционной студийной модели с глобальной платформой потокового вещания, а с другой — более высокое денежное предложение от «Paramount», подкрепленное финансовой поддержкой семьи Эллисон. Ответ руководства «Warner Bros. Discovery» на обновленное предложение станет известен в ближайшие дни.