Ləğv edilmiş Azərbaycan Beynəlxalq Universitetinin sabiq rektoru Elşad Abdullayevin cinayət işi üzrə məhkəmənin növbəti iclası keçirilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu gün Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Fəxri Məmmədovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qiyabi hökm oxunub.
Hökmə əsasən, təqsirləndirlən Elşad Abdullayev 15 il müddətə azadlıqdan məhrum edilib.
Qeyd edək ki, Baş Prokurorluğun yaydığı məlumata görə, bu il mayın 2-də Abdullayev Elşad İslam oğlu Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə təqsirləndirilərək Baş Prokurorluğun İstintaq idarəsinə çağırılıb.
Çağırışa gəlməyən E.Abdullayev barəsində qiyabi həbs qətimkan tədbiri seçilib.
İbtidai istintaqın yekununda E.Abdullayevə Cinayət Məcəlləsinin 137.5.2-ci (İnsan orqanlarının və toxumalarının alqı-satqısı, qanunsuz donorluğu və transplantasiyası, qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs, mütəşəkkil dəstə və ya cinayətkar birlik (cinayətkar təşkilat) tərəfindən törədildikdə), 213.2.2 (külli miqdarda vergiləri ödəməkdən yayınma), 308.2 (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etmə), 311.3.1, 311.3.2, 311.3.3 (təkrar külli miqdarda rüşvət alma) və 29, 312.2-ci (rüşvət verməyə cəhd etmə) maddələri ilə ittiham elan olunub.

По делу бывшего ректора ликвидированного Азербайджанского Международного университета Эльшада Абдуллаева состоялось очередное заседание суда.
Как сообщает Valyuta.az, в Баку состоялось заседание по данному делу под председательством судьи Фахри Мамедова в Бакинском суде по тяжким преступлениям, на котором заочно был оглашен приговор.
Согласно приговору, обвиняемый Эльшад Абдуллаев приговорён к 15 годам лишения свободы.
Отметим, что согласно сообщению Генеральной прокуратуры, 2 мая этого года Абдуллаев Эльшад Ислам оглы был вызван в следственное управление Генпрокуратуры по соответствующим статьям Уголовного кодекса.
Не явившись на вызов, Э. Абдуллаев был заочно помещён под арест.
По итогам предварительного расследования Э. Абдуллаеву предъявлены обвинения по статьям 137.5.2 (покупка-продажа человеческих органов и тканей, незаконное донорство и трансплантация, совершённые группой лиц по предварительному сговору, преступным сообществом или организованной группой), 213.2.2 (уклонение от уплаты налогов в крупном размере), 308.2 (злоупотребление должностными полномочиями), 311.3.1, 311.3.2, 311.3.3 (многократное получение взятки в крупном размере) и 29, 312.2 (попытка дать взятку) Уголовного кодекса.