Azərbaycanda asbestin istifadəsi qadağan ediləcək.
Valyuta.az xəbər verir ki, bununla bağlı "Mülki dövriyyədə olmasına yol verilməyən (mülki dövriyyədən çıxarılmış) əşyaların siyahısı haqqında" qanuna dəyişiklik təklif edilib.
Milli Məclisin dekabrın 26-da keçiriləcək plenar iclasının gündəliyinə daxil edilən dəyişiklik layihəsində qeyd olunub ki, asbest uzun illər ərzində sənayenin bir çox sahələrində (sement, kimya, izolyasiya, kağız sənayesi və sair) və tikintidə geniş istifadə olunan mineral tərkibli materialdır.
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına əsasən, Azərbaycana 2023-cü ildə 591 ton asbest və 30 min 238 ton tərkibində asbest olan təbəqələr, 2024-cü ildə isə 1 045 ton asbest və 27 min 634 ton tərkibində asbest olan təbəqələr idxal edilib.
Asbest tərkibli dam örtükləri (şifer) ölkədə ümumi dam örtüyü fondunun 29 faizini təşkil edir və təxminən 190 milyon m² sahəni əhatə edir. Ölkədə şifer istehlakı 2,6 milyon m² və ya 1,5 milyon list təşkil edir. Hazırda ölkənin dam örtüyü bazarının 15-20 faizi şiferin payına düşür.
Elmi araşdırmalar onun insan sağlamlığı üçün ciddi təhlükə yaratdığını sübut etdikdən sonra bir sıra ölkələrdə asbest və asbest tərkibli məhsulların istifadəsi qadağan edilib. Asbest liflərinin havaya qarışaraq nəfəs yollarına daxil olması müxtəlif xəstəliklərin, o cümlədən ağciyər xəstəliklərinin yaranma riskini artırır. Bu səbəbdən asbestin istifadəsinin məhdudlaşdırılması və tamamilə qadağan edilməsi ictimai sağlamlığın qorunması baxımından mühüm addım hesab olunur.
Beləliklə, beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla, qanun layihəsinə əsasən asbest və tərkibində asbest olan materiallar mülki dövriyyədə olmasına yol verilməyən (mülki dövriyyədən çıxarılmış) əşyaların siyahısına daxil edilir.

В Азербайджане запретят использование асбеста.
Как сообщает Valyuta.az, в связи с этим внесено предложение о внесении изменений в закон «О перечне предметов, не допускаемых к гражданскому обороту (выведенных из гражданского оборота)».
В проекте изменений, включенном в повестку пленарного заседания Милли Меджлиса, назначенного на 26 декабря, отмечается, что асбест — минеральный материал, который на протяжении многих лет широко использовался во многих отраслях промышленности (цементная, химическая, изоляционная, бумажная промышленность и другие), а также в строительстве.
По данным Государственного комитета по статистике, в Азербайджан в 2023 году импортировано 591 тонна асбеста и 30 238 тонн асбестсодержащих плит, а в 2024 году — 1 045 тонн асбеста и 27 634 тонны асбестсодержащих плит.
Асбестсодержащие кровельные покрытия (шифер) составляют 29% от общего фонда кровель в стране и покрывают около 190 миллионов квадратных метров. Потребление шифера в стране составляет 2,6 миллиона квадратных метров или 1,5 миллиона листов. В настоящее время на долю шифера приходится от 15 до 20% рынка кровельных покрытий страны.
После того как научные исследования подтвердили серьезную угрозу асбеста для здоровья человека, в ряде стран было запрещено использование асбеста и изделий с его содержанием. Волокна асбеста, попадая в воздух и дыхательные пути, повышают риск возникновения различных заболеваний, включая болезни легких. Поэтому ограничение и полный запрет использования асбеста считаются важным шагом в области охраны общественного здоровья.
Таким образом, с учетом международной практики, в законопроект внесено положение о включении асбеста и материалов, содержащих асбест, в перечень предметов, не допускаемых к гражданскому обороту (выведенных из гражданского оборота).