Ağdamda “Hilton Garden Inn Agdam” hoteli istifadəyə verildi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev dekabrın 23-də Ağdam şəhərində “Hilton Garden Inn Agdam” hotelinin açılışında iştirak edib.
Dövlətimizin başçısına burada yaradılmış şərait barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, ümumi ərazisi 2 hektardan çox olan mehmanxana 2, 6 və 7 mərtəbəli olmaqla, 3 blokdan ibarətdir. 287 yerlik hotel binasında müxtəlif siniflərə aid ümumilikdə 127 otaq var. Burada, həmçinin restoran, ictimai-iaşə zonası, iclas, tədbir və ziyafət zalları, qapalı hovuz, idman zalı yaradılıb. Hotelin ərazisində də geniş abadlıq işləri görülüb. Burada 120 nəfər daimi işlə təmin olunub. Yeni hotel Ağdam Dəmir Yolu və Avtovağzal Kompleksi, Ağdam Muğam Mərkəzi, Ağdam Sənaye Parkı və digər sosial infrastruktur obyektlərinin yaxınlığında yerləşir.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva 2022-ci ildə Ağdam şəhərində mehmanxana kompleksinin təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər. Bu ilin fevralında isə kompleksdə görülən tikinti işləri ilə tanış olublar.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə görülən bərpa və yenidənqurma işləri çərçivəsində bu bölgədə turizm infrastrukturunun formalaşdırılması əsas istiqamətlərdən biri kimi müəyyənləşdirilib. Bu məqsədlə müasir tələblərə cavab verən hotel və mehmanxana komplekslərinin tikintisi həyata keçirilir, turizm potensialının reallaşdırılması üçün zəruri şərait yaradılır. Bütün bu işlər “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”na uyğun icra olunur. Bu hotellər memarlığına görə ərazinin təbii landşaftına uyğun layihələndirilir, ekoloji standartlara və ən müasir xidmət prinsiplərinə əsaslanır. Turizm obyektləri turistlərin rahat yerləşməsi, istirahəti üçün geniş imkanlar yaradır. Hotellərin tikintisi, həmçinin bu bölgələrdə iqtisadi fəallığın artmasına, yeni iş yerlərinin yaradılmasına və sahibkarlığın inkişafına təkan verir. Bütün bu işlər Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının ölkənin turizm potensialında mühüm yer tutmasına da zəmin yaradacaq.

23 декабря Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии отеля Hilton Garden Inn Agdam в городе Агдам.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, глава государства был проинформирован о созданных здесь условиях.
Было отмечено, что отель, расположенный на территории площадью более 2 гектаров, состоит из трех блоков – двух-, шести- и семиэтажного. В здании отеля на 287 мест имеется 127 номеров различного класса. Здесь также функционируют ресторан, зона общественного питания, конференц-зал, зал для мероприятий и банкетный зал, созданы крытый бассейн, спортзал. На территории отеля проведены масштабные работы по благоустройству. Здесь постоянной работой обеспечены 120 человек. Новый отель расположен недалеко от Агдамского железнодорожного и автобусного комплекса, Агдамского центра мугама, Агдамского промышленного парка и других объектов социальной инфраструктуры.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева в 2022 году приняли участие в церемонии закладки фундамента гостиничного комплекса в городе Агдам. В феврале этого года они ознакомились со строительными работами, проводимыми в комплексе.
Одним из основных направлений в рамках строительно-восстановительных работ, проводимых на освобожденных от оккупации территориях, определено формирование туристической инфраструктуры в регионе. С этой целью ведется строительство отелей и гостиничных комплексов, отвечающих современным требованиям, создаются необходимые условия для реализации туристического потенциала. Все эти работы выполняются в соответствии с «I Государственной программой по Великому возвращению на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики». Отели спроектированы с учетом природного ландшафта территории, соответствуют экологическим стандартам и самым современным принципам обслуживания. Туристические объекты создают широкие возможности для комфортного размещения и отдыха туристов. Строительство отелей также придает импульс росту экономической активности, созданию новых рабочих мест и развитию предпринимательства в этих регионах. Проделанная работа позволит Карабахскому и Восточно-Зангезурскому экономическим районам занять важное место на туристической карте страны.