ABŞ-ın “Nvidia” şirkəti çip dizaynı üçün proqram təminatı hazırlayan “Synopsys”in səhmlərinə 2 milyard dollar investisiya edib.
Valyuta.az “Forbes”a istinadən xəbər verir ki, şirkətlər elmi-tədqiqat qruplarının yeni məhsulları daha dəqiq, daha sürətli və daha az xərclə layihələndirməsinə, modelləşdirməsinə və sınaqdan keçirməsinə imkan verəcək strateji tərəfdaşlıq elan ediblər. “Nvidia” şirkəti “Synopsys”in səhmlərini bir ədəd üçün 414,79 dollar qiymətinə alıb.
Şirkətlərin birgə bəyanatında tərəfdaşlığın tədqiqat və inkişaf sahəsində əhəmiyyətli üstünlüklər yaradacağı bildirilib. Qeyd olunub ki, bu əməkdaşlıq nəticəsində əvvəlcə həftələrlə vaxt aparan işləri artıq bir neçə saat ərzində yerinə yetirmək mümkün olacaq.
“Nvidia”nın baş direktoru Censen Huanq CNBC-yə açıqlamasında bu əməkdaşlığı “möhtəşəm razılaşma” adlandırıb. Onun sözlərinə görə, bu tərəfdaşlıq çip dizaynı və mühəndislik sahəsində inqilab yaratmağa hesablanıb. “Synopsys”in baş direktoru Səssin Qazi də qeyd edib ki, tərəfdaşlıq sayəsində bir vaxtlar uzun müddət tələb edən işlər xeyli sürətlənəcək.
CNBC bildirir ki, “Nvidia” süni intellektin sürətli inkişafı fonunda ən çox fayda əldə edən şirkətlərdən biridir. Şirkət süni intellekt modellərinin hazırlanması və təlimində əsas rol oynayan qrafik prosessorlar (GPU) istehsal edir. Censen Huanq deyib: “Biz artıq ənənəvi mərkəzi prosessorlara əsaslanan hesablama üsulundan qrafik prosessorlar üzərindən həyata keçirilən sürətli hesablama üsuluna keçid edirik. Dünya yeni hesablama modelinə keçir.”
Məlumatın yayılmasından sonra “Synopsys”in səhmləri 4%, “Nvidia”nın səhmləri isə 1% artıb. CNBC əlavə edir ki, bu iki şirkət uzun müddətdir əməkdaşlıq edir və yeni açıqlama mövcud tərəfdaşlığın inkişafıdır.
Qeyd edək ki, “Nvidia” 2026-cı maliyyə ilinin üçüncü rübü üzrə maliyyə hesabatını noyabr ayında təqdim edib. Şirkətin gəliri analitiklərin gözləntilərini üstələyib və dördüncü rüb üçün də güclü proqnoz verilib. İllik müqayisədə “Nvidia”nın gəliri 62% artaraq rekord 57 milyard dollara çatıb. Xalis mənfəət isə 65% artaraq 31,91 milyard dollar təşkil edib. Düzəliş olunmuş hər səhmə mənfəət 1,3 dollar olub. LSEG tərəfindən sorğulanan analitiklər 54,92 milyard dollar gəlir və hər səhmə 1,25 dollar mənfəət gözləyirdi.
Xatırladaq ki, oktyabrın sonunda “Nvidia” bazar dəyəri 5 trilyon dollara çatan ilk ictimai şirkət olub.

Nvidia инвестировала $2 млрд в акции разработчика ПО для чипов Synopsys
Американская Nvidia инвестировала $2 млрд в акции Synopsys, разработчика программного обеспечения для проектирования чипов.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Forbes, компании объявили о стратегическом партнерстве, которое позволит научно-исследовательским группам проектировать, моделировать и тестировать новые продукты с большей точностью и скоростью, а также с меньшими затратами. Nvidia приобрела акции Synopsys по цене $414,79 за бумагу.
Американская компания Nvidia инвестировала $2 млрд в акции Synopsys, разработчика программного обеспечения для проектирования чипов. Как сообщается в заявлении Synopsys, компании объявили о стратегическом партнерстве.
Партнерство позволит научно-исследовательским группам проектировать, моделировать и тестировать новые продукты с большей точностью и скоростью, а также с меньшими затратами, отметили в компании. Nvidia приобрела акции Synopsys по цене $414,79 за бумагу.
«Это грандиозная сделка», — сказал в эфире CNBC генеральный директор Nvidia Дженсен Хуанг. По его словам, партнерство, о котором объявили компании, призвано произвести революцию в проектировании и инжиниринге. Гендиректор Synopsys Сассин Гази заявил, что работы, которые ранее выполнялись неделями, благодаря партнерству с Nvidia смогут выполняться за несколько часов.
Как отмечает CNBC, Nvidia стала одним из крупнейших бенефициаров бума искусственного интеллекта, поскольку компания производит графические процессоры (GPU), играющие ключевую роль в создании и обучении моделей ИИ. «Мы переходим от классических вычислений общего назначения, выполняемых на центральных процессорах, к новому способу вычислений — ускоренным вычислениям на графических процессорах», — сказал Хуанг, добавив, что «мир переходит к новому способу вычислений».
Акции Synopsys росли на новостях о сделке на 4%, акции Nvidia — на 1%. Nvidia и Synopsys давно сотрудничают, поэтому нынешнее объявление является развитием уже существующего партнерства компаний, отмечает CNBC.
В ноябре Nvidia представила финансовый отчет за третий квартал 2026 финансового года, который превзошел ожидания аналитиков, а также дала сильный прогноз на четвертый квартал. Выручка компании выросла на 62% год к году, до рекордных $57 млрд. Чистая прибыль показала рост на 65%, до $31,91 млрд. Скорректированная прибыль на акцию составила $1,3. Аналитики, опрошенные LSEG, ожидали выручку на уровне $54,92 млрд и прибыль на акцию $1,25, указывал CNBC.
В конце октября Nvidia стала первой в истории публичной компанией, капитализация которой достигла $5 трлн.