Bu gün Azərbaycanda Zəfər Günüdür
Zəfər Günü Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı, Prezident İlham Əliyevin 2020-ci il dekabrın 3-də imzaladığı sərəncamla təsis edilib.
Ermənistanın təxribatına və növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycan Ordusu torpaqlarımızın işğaldan qurtarılması, Ermənistanın sülhə məcbur edilməsi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin tələblərinin yerinə yetirilməsi, məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtması və ədalətin bərpası üçün 2020-ci il sentyabrın 27-də Vətən müharibəsinə başladı. Bu müqəddəs amal uğrunda bütün Azərbaycan xalqı səfərbər və həmrəy oldu.
44 gün davam edən döyüşlər zamanı Rəşadətli Azərbaycan Ordusu 5 şəhər, 4 qəsəbə və 286 kəndi işğaldan azad edib. Belə ki, Cəbrayıl şəhəri və rayonun 90 kəndi, Füzuli şəhəri və rayonun 53 kəndi, Zəngilan şəhəri, rayonun Mincivan, Ağbənd, Bartaz qəsəbələri və 52 kəndi, Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsi və 35 kəndi, Tərtər rayonunun 3 kəndi, Qubadlı şəhəri və rayonun 41 kəndi, Xocalı rayonunun 9 kəndi, Şuşa şəhəri, Laçın rayonunun 3 kəndi, həmçinin Ağdərə və Murovdağ istiqamətlərində bir neçə strateji yüksəklik, Zəngilanda isə Bartaz, Sığırt, Şükürataz yüksəkləri və daha 5 adsız yüksəklik düşməndən təmizlənib.
Rəşadətli Azərbaycan əsgər və zabitləri addım-addım irəliləyərək, Ermənistanın uzun illər ərzində qurduğu mühəndis-istehkam sistemlərini yarıb keçiblər, torpaqlarımız qəhrəman əsgər və zabitlərimizin, şəhidlərimizin qanı və canı bahasına azad edilib.
Azərbaycanın hərbi sahədə qazandığı qələbələr, xüsusilə Şuşanın düşmən əsarətindən qurtarılması müharibənin taleyində həlledici rol oynayıb, Ermənistanın öz məğlubiyyətini etiraf etməsi kapitulyasiyası ilə nəticələnib, Ermənistanı Kəlbəcər, Ağdam və Laçın rayonlarını Azərbaycana qaytarmağa məcbur edib.
Azərbaycan xalqının əzmi və iradəsi, iqtisadi gücü, müasir ordu quruculuğu və xalq-iqtidar birliyi ölkəmizin qələbəsini təmin edən mühüm amillər oldu. Ulu əcdadlarımızın zəngin dövlətçilik və hərb tarixindən ilhamlanan Azərbaycan xalqı daha bir şanlı qəhrəmanlıq salnaməsi yazaraq, özünün qalib xalq olduğunu bütün dünyaya sübut etdi və düşmən üzərində tarixi zəfər çaldı.
Beləliklə, xalqımızın qüdrətinin və milli qürurumuzun təntənəsinə çevrilən, dövlətimizin nüfuzu və gələcək inkişafı baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb edən bu misilsiz qələbə əbədiləşdirildi.
2020-ci il noyabrın 9-dan 10-a keçən gecə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan və Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putin arasında münaqişə zonasında atəşin və bütün hərbi əməliyyatların tam dayandırılması barədə üçtərəfli bəyanat imzalanıb. Ermənistan həmin gün kapitulyasiya aktına imza atıb. Bununla da Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə son qoyulub.
10 noyabr bəyanatına əsasən, Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonları sülh yolu ilə Azərbaycana qaytarılıb.
Xüsusi olaraq vurğulayaq ki, noyabrın 8-də Şuşanın işğaldan azad olunması ilə Ermənistan ordusu diz çökdüyünün fərqinə vardı və işğalçı ölkənin hərbi-siyasi rəhbərliyi İkinci Qarabağ müharibəsində üzləşdikləri məğlubiyyətlə barışmalı oldu. Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında hər gün yeni-yeni kənd və şəhərləri işğaldan azad edən Rəşadətli Azərbaycan Ordusunun gücü qarşısında duruş gətirə bilməyən Ermənistan noyabrın 10-da kapitulyasiya aktına imza atmalı oldu.
Beləliklə, hər bir azərbaycanlı üçün əziz olan Qarabağın incisi Şuşa şəhərinin noyabrın 8-də iyirmi səkkiz illik əsarətdən qurtarılması müharibənin taleyində həlledici rol oynadı, düşmənin hərbi-siyasi rəhbərliyinin məğlubiyyəti etiraf etməsinə və hərbi əməliyyatları dayandırmasına səbəb oldu.
Şuşa şəhərinin və onun işğaldan azad edilməsinin tarixi əhəmiyyəti nəzərə alınaraq, xalqımızın döyüş əzminin və qüdrətinin təntənəsinə çevrilən, dövlətimizin gələcək inkişafı və nüfuzu baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb edən bu misilsiz qələbənin - Zəfər Gününün hər il noyabrın 8-də qeyd edilməsi ilə bağlı qərar verildi.
2023-cü il sentyabrın 19-da üçtərəfli bəyanatın müddəalarının təmin olunması, Qarabağ iqtisadi rayonunda törədilən genişmiqyaslı təxribatların qarşısının alınması, Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinin tərk-silah edilərək ərazilərimizdən çıxarılması, onların hərbi infrastrukturunun zərərsizləşdirilməsi, işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıdan dinc əhali, habelə bərpa-quruculuq işlərinə cəlb olunmuş mülki işçilər və hərbi qulluqçularımızın təhlükəsizliyinin təmin olunması və Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya quruluşunun bərpa edilməsi məqsədilə bölgədə lokal xarakterli antiterror tədbirlərinə başlanılıb.
23 saatdan bir qədər çox davam edən tədbirlər çərçivəsində Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinin ön xətt və dərinlikdə olan mövqeləri və uzunmüddətli atəş nöqtələri, eləcə də döyüş vasitələri və hərbi təyinatlı obyektləri yüksək dəqiqlikli silahların tətbiqi ilə sıradan çıxarılıb. Düşmən ağ bayraq qaldıraraq təslim olub. Bununla da Azərbaycanın bütün ərazilərində Konstitusiya quruluşu bərpa edilib.
Dövlət başçısı oktyabrın 15-də Xankəndi şəhərinə, Xocavənd, Şuşa, Xocalı, Ağdərə rayonlarına səfər edib, Əsgəran qalasında olub və orada Azərbaycan bayrağını qaldırıb.

Сегодня в Азербайджане отмечается День Победы — пятая годовщина освобождения Карабаха
Сегодня в Азербайджане отмечается День Победы — пятая годовщина исторической победы страны в Карабахе.
Праздник был учреждён 3 декабря 2020 года указом Президента Азербайджана, Верховного Главнокомандующего Вооружёнными силами Ильхама Алиева.
В ответ на провокацию и очередную военную агрессию Армении Азербайджанская Армия 27 сентября 2020 года начала Отечественную войну с целью освобождения оккупированных земель, принуждения Армении к миру, выполнения резолюций Совета Безопасности ООН, возвращения вынужденных переселенцев на родные земли и восстановления справедливости. Вся азербайджанская нация объединилась ради этой священной цели.
За 44 дня боевых действий доблестная Азербайджанская Армия освободила 5 городов, 4 посёлка и 286 сёл. Были освобождены: город и 90 сёл Джебраильского района, город и 53 села Физулинского района, город Зангелан, посёлки Миндживан, Агбенд, Бартас и 52 села района, посёлок Гадрут и 35 сёл Ходжавендского района, 3 села Тертерского района, город и 41 село Губадлинского района, 9 сёл Ходжалинского района, город Шуша, 3 села Лачинского района, а также ряд стратегических высот в направлении Агдере и Муровдага, включая высоты Бартас, Сыгырт, Шюкюратаз и ещё пять безымянных вершин в Зангелане.
Азербайджанские солдаты и офицеры, проявившие исключительное мужество, шаг за шагом прорывали оборонительные линии противника, созданные годами, и освободили земли родины ценой жизни и крови своих героев.
Военные успехи Азербайджана, особенно освобождение города Шуша, сыграли решающую роль в исходе войны, приведя к капитуляции Армении и её обязательству вернуть Азербайджану районы Кяльбаджар, Агдам и Лачин.
Решимость и воля народа, экономическая мощь, современная армия и единство народа с властью стали главными факторами победы. Вдохновлённый богатой военной и государственнической историей предков, азербайджанский народ вписал новую героическую страницу, доказав всему миру, что он — народ-победитель.
Непревзойдённая победа, ставшая символом могущества и национальной гордости, имеет исключительное значение для престижа и будущего развития азербайджанского государства.
В ночь с 9 на 10 ноября 2020 года президент Азербайджана Ильхам Алиев, премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент России Владимир Путин подписали трёхстороннее заявление о полном прекращении огня и военных действий. Армения тем самым подписала акт капитуляции, что положило конец армяно-азербайджанскому нагорно-карабахскому конфликту.
Согласно заявлению, Агдамский, Кяльбаджарский и Лачинский районы были возвращены Азербайджану мирным путём.
Особое значение имеет освобождение Шуши 8 ноября — именно этот день стал переломным моментом войны. Осознав поражение, армянская армия и руководство оккупировавшей страны были вынуждены подписать акт капитуляции 10 ноября.
Таким образом, освобождение жемчужины Карабаха — города Шуша — после 28 лет оккупации определило исход войны и обеспечило победу Азербайджана.
Учитывая историческое значение освобождения Шуши, было решено отмечать День Победы ежегодно 8 ноября.
19 сентября 2023 года с целью обеспечения выполнения положений трёхстороннего заявления, пресечения масштабных провокаций в Карабахском экономическом районе, разоружения и вывода армянских вооружённых формирований, ликвидации их военной инфраструктуры, а также обеспечения безопасности мирных жителей и военных, задействованных в восстановительных работах, Азербайджан начал локальные антитеррористические мероприятия.
В течение чуть более 23 часов были уничтожены позиции, огневые точки, техника и военные объекты противника с применением высокоточного оружия. Армянские формирования сложили оружие и капитулировали. Тем самым на всей территории Азербайджана был полностью восстановлен конституционный порядок.
15 октября 2023 года президент Ильхам Алиев посетил города Ханкенди, Ходжавенд, Шуша, Ходжалы, Агдере, побывал в крепости Аскеран и водрузил там государственный флаг Азербайджана.