Nazir: “Bu, müəllimin maaşının artmasına səbəb olacaq”
“Növbəti sertifikatlaşdırma mərhələsində 35 faiz əmsalından deyil, vahid əmsaldan istifadə etməyi planlaşdırırıq. Müxtəlif dövlət qurumlarının birgə qərarı əsasında bu əmsal dəqiqləşdiriləcək və yəqin ki, bu, müəllimin əməkhaqqısının artmasına səbəb olacaq”.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu fikirləri elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev İTV-nin “Diqqət mərkəzində” verilişində deyib.
O bildirib ki, mərhələli şəkildə 20 min tam ştat müəllim vəzifəsi yaradılacaq: “Müəllimimizin oturmağa yeri belə yoxdur. Ən yaxşı halda öz sinfi olan müəllimlərimiz var, onların da dərs saatı çoxdur. 12-13 saat dərsi olan müəllimin öz iş otağı yoxdur. Buna görə də müəllimin rifahını yüksəldək deyəndə ilk növbədə maaşını yüksəldək, daha sonra işə aidliyini, motivasiyasını yüksəldək və iş şəraitini yaxşılaşdıraq söyləyirik”.
Nazir qeyd edib ki, tam ştata keçən müəllimin aylıq əməkhaqqısı orta əməkhaqqıdan 2 dəfə çox olarsa və 20 min müəllim bu əməkhaqqını alarsa, təhsildə köklü islahatların başlanğıcı qoyulacaq: “Tamştatlı müəllim həftəlik 30-36 saat işləyəcək, onun 18-24 saatı tədrislə məşğul olacaq. Təbii ki, bu bütün müəllimlərin bir hissəsidir, qalan müəllimlər yenə də saathesabı dərs deməyə davam edəcəklər. Çünki biz kiçik məktəbləri bu sistemə keçirə bilməyəcəyik, söhbət böyük məktəblərdən gedir”.
Emin Əmrullayev əlavə edib ki, proses üçün infrastruktur imkanları mövcuddur, yeni infrastruktur da yaradılacaq: “Müəllim öz iş yeri ilə qürur duymalıdır, həvəslə iş yerinə gəlməlidir. Müəllim dərsdən əlavə olaraq, başqa müəllimin dərsini dinləyib tövsiyələr verə bilər. Şagirdlər üçün metodoloji tövsiyələr hazırlaya bilər”.

Эмин Амруллаев о повышении зарплат и улучшении условий труда учителей
«На следующем этапе сертификации мы планируем использовать не коэффициент 35 процентов, а единый коэффициент. Этот коэффициент будет уточнен на основе совместного решения различных государственных органов и, вероятно, приведет к увеличению заработной платы учителей».
Как сообщает Valyuta.az, с такими словами выступил министр науки и образования Эмин Амруллаев в программе ИТВ «В центре внимания».
Он отметил, что поэтапно будет создано 20 тысяч штатных ставок для учителей: «У наших учителей даже нет места, где сидеть. В лучшем случае у наших учителей есть собственный класс, но у них много учебных часов. Учитель, у которого 12–13 часов уроков, не имеет собственного кабинета. Поэтому, когда говорят о повышении благосостояния учителя, прежде всего имеется в виду повышение зарплаты, затем повышение привязанности к работе, мотивации и улучшение условий труда».
Министр подчеркнул, что если у учителя на полной ставке зарплата будет в два раза выше средней зарплаты, и 20 тысяч учителей будут получать такую зарплату, это станет началом коренных реформ в образовании: «Учитель на полной ставке будет работать 30–36 часов в неделю, из них 18–24 часа заниматься преподаванием. Разумеется, это меньшая часть всех учителей, остальные продолжат работать по часовой оплате. Потому что мы не сможем перевести в эту систему маленькие школы, речь идет о больших школах».
Эмин Амруллаев добавил, что для этого процесса существуют инфраструктурные возможности, создается новая инфраструктура: «Учитель должен гордиться своим рабочим местом, с энтузиазмом приходить на работу. Учитель может помимо своих уроков слушать уроки других и давать рекомендации. Может готовить методологические рекомендации для учеников».