Moldova “Lukoil”in bəzi aktivlərini satın almağı planlaşdırır
Moldova hökuməti sanksiyalara məruz qalan Rusiyanın “Lukoil” şirkətindən Kişineu hava limanındakı yanacaq anbarlarını aeroportun fasiləsiz fəaliyyətini təmin etmək məqsədilə satın almağı planlaşdırır.
Litva ABŞ və Britaniya sanksiyalarına görə "Lukoil" neftinin tranzitini dayandıracaq
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Moldovanın energetika naziri Dorin Junqetu “Facebook” səhifəsində paylaşım edib.
Onun sözlərinə görə, Dövlət Təhlükəsizliyi üçün Əhəmiyyətli İnvestisiyaların Araşdırılması Şurası “Lukoil” şirkətinin aktivlərini satmaq və Aeroportdakı infrastrukturunu digər bir şirkətə ötürmək təklifini rədd edib, çünki həmin şirkət Moldova Respublikasının milli təhlükəsizlik meyarlarına uyğun hesab edilmir.
Nazir bildirib ki, Şura “Lukoil”in Aeroportdakı anbarının satın alınması barədə təklif irəli sürüb ki, dövlət bu infrastrukturu və resursları öz üzərinə götürsün. Bu təklifin son tarixi 17 noyabrdır, çünki 21 noyabrdan etibarən “Lukoil” Moldovanın ABŞ sanksiyalarına qoşulması ilə əlaqədar fəaliyyətini davam etdirmək imkanını itirəcək.
“2025-ci il noyabrın 21-dən etibarən “Lukoil” fəaliyyət (Moldovada – red.) qabiliyyətini itirəcək, yəni benzin, dizel və kerosin tədarükü və təminatı üzrə fəaliyyətini davam etdirə bilməyəcək. Bu vəziyyət ABŞ tərəfindən oktyabr ayında tətbiq edilən sanksiyaların, şirkətin hesablarının və aktivlərinin bloklanmasının, həmçinin ABŞ Xəzinədarlıq Departamentinin (Maliyyə Nazirliyi - red.) “Lukoil” şirkətinin aktivlərinin “Gunvor” şirkətinə satılmasına icazə verməməsinin nəticəsidir”, - paylaşımda qeyd olunur.
Xatırladaq ki, ABŞ Maliyyə Nazirliyi 22 oktyabr tarixində “Lukoil” və onun 50%-dən çox paya sahib olduğu törəmə şirkətlərinə qarşı sanksiyalar tətbiq edib. Onlarla olan bütün əməliyyatlar 21 noyabr tarixinədək başa çatdırılmalıdır. Avropa İttifaqı isə 23 oktyabrda açıqlanan 19-cu sanksiya paketinin çərçivəsində Dubayda yerləşən “Lukoil”un ticarət bölməsi “Litasco Middle East DMCC”yə qarşı məhdudiyyətlər tətbiq edib.

Молдова выкупит топливные хранилища «Лукойла» в аэропорту Кишинёва для предотвращения сбоев в работе
Правительство Молдовы намерено приобрести у российской компании «Лукойл», находящейся под санкциями, топливные хранилища в кишинёвском аэропорту, чтобы обеспечить бесперебойную работу воздушной гавани.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил министр энергетики Молдовы Дорин Жунгету на своей странице в Facebook.
По словам министра, Совет по рассмотрению значимых для государственной безопасности инвестиций отклонил предложение о продаже активов «Лукойла» и передаче аэропортской инфраструктуры другой компании, поскольку эта компания не соответствует критериям национальной безопасности Молдовы.
Жунгету отметил, что Совет выдвинул альтернативное предложение — государству выкупить хранилища «Лукойла» в аэропорту и взять инфраструктуру под собственный контроль. Крайний срок подачи предложений — 17 ноября, так как с 21 ноября «Лукойл» потеряет возможность продолжать деятельность в Молдове из-за присоединения страны к американским санкциям.
«С 21 ноября 2025 года “Лукойл” утратит возможность функционировать на территории Молдовы, то есть не сможет осуществлять поставки и снабжение бензином, дизельным топливом и керосином. Это связано с санкциями, введёнными США в октябре, блокировкой счетов и активов компании, а также отказом Министерства финансов США (Департамента казначейства) разрешить продажу активов “Лукойла” компании Gunvor», — говорится в сообщении министра.
Напомним, 22 октября Министерство финансов США ввело санкции против «Лукойла» и его дочерних структур, где компания владеет более чем 50%-ной долей. Все операции с ними должны быть завершены до 21 ноября.
Кроме того, Европейский союз 23 октября, в рамках 19-го пакета санкций, ввёл ограничения против торгового подразделения «Лукойла», зарегистрированного в Дубае — Litasco Middle East DMCC.